איפה עדיף להשקיע – בשוק ההון או בנדל”ן?

איפה עדיף להשקיע – בבורסה או בנדל”ן?

מדובר בשני אפיקי השקעה שונים מאוד, שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו. הפירוט – בכתבה שלפניכם

07/05/2018

ריבית בנק ישראל עומדת על 0.1% מאז תחילת 2015, והיעדר אלטרנטיבות ההשקעה הסולידיות הולך ודוחף משקיעים להשתמש בחסכונות שלהם להשקעה שתניב להם תשואה כלשהי. השאלה הנפוצה ביותר שלגביה נדרשים המשקיעים להכריע היא אם לבחור להשקיע בשוק ההון, או שמא כדאי להפנות את הכסף להשקעה בנדל”ן.

השנים האחרונות בישראל עשו חסד לחלק ממשקיעי הנדל”ן למגורים, שרשמו עליות שערים חדות של 155.5%. רבים רואים בהשקעה זו אלטרנטיבה סולידית ובטוחה יותר משוק ההון, שנתפש כאפיק תנודתי יותר. עם זאת, אם נבחן את תשואות מדדי המניות בעשור האחרון נוכל לראות כי גם חלק ממשקיעי שוק ההון אינם מקופחים כלל עם עליות דו ותלת ספרתיות גבוהות.

ריבית בנק ישראל בחמש שנים האחרונות

ואולם מה שהיה היה, ובנקודת הזמן הנוכחית, ההתלבטות של המשקיעים עשויה להיות קשה אף יותר – מחירי הנדל”ן למגורים נמצאים קרוב מאוד לרמות שיא. בנוסף, מחקר חדש שפורסם גילה שלישראלים נדרשות 19 שנות משכורת נטו על מנת לרכוש דירה, מה שממקם אותה במקום ה-75 מסך 115 מדינות שנבחנו; הרגולציה על משקיעים גברה; וניתן לראות קיפאון בהיקף מכירת הדירות, לפי דוחות של חברות המגורים הציבוריות ב-2017, בין היתר בשל תוכנית מחיר למשתכן.

להערכתנו, שוק ההון גם הוא אינו חף מחששות של משקיעים – העלאות ריבית עתידיות עשויות לפגוע בתמחור המניות; קיימת סבירות לעלייה בסיכונים הגיאו-פוליטיים וסיכוני מלחמת סחר בין סין וארה”ב מגבירה את חוסר הוודאות; ומדדי המניות עדיין נסחרים קרוב לרמות השיא.

תשואת מדדי המניות בעשור האחרון

*נכון לסוף חודש מרץ 2018

היתרונות והחסרונות בין האפיקים

אם נחפש את הדמיון בין שני אפיקי ההשקעה, נוכל לראות, כפי שציינו, ששניהם נמצאים ברמות תמחור גבוהות ביחס לעשור האחרון, בעיקר כתוצאה מסביבת ריבית נמוכה מאוד. כדי להקל על הבחירה, אנו נפרוש בפניכם חלק מהיתרונות והחסרונות שבכל אחד מסוגי מההשקעות.

להערכתנו, הבורסה סובלת משני חסרונות עיקריים ביחס לשוק הנדל”ן. הראשון הוא בעיית מיסוי מובנית, שכן על משקיעי הבורסה מוטל מס רווחי הון של 25%, הנגבה בעת המכירה של נייר הערך. מנגד, המשקיעים בעולם הנדל”ן נהנים מפטור ממס על הכנסות משכר דירה, עד תקרה של 5,000 ₪; וגם מעל תקרה זו, המס אינו נאכף בצורה אופטימלית.

השני הוא התנודתיות של שוק ההון ביחס לשוק הנדל”ן. דירה, בסופו של דבר, היא ארבעה קירות יציבים ומחירה אינו משתנה מדי יום על המסך – כך שמבחינה פסיכולוגית, קל יותר להחזיק בה מאשר במניות, נייר ערך בלתי מוחשי שמחירו עשוי לעלות ולרדת בעשרות אחוזים תוך דקות. חוקרים התנהגותיים רבים בתחום הכלכלה מצאו שהתשואות של המשקיעים נמוכות יותר מתשואות הבנצ’מארק – עקב ההיבטים הפסיכולוגיים של ההשקעה. את ההסבר הטוב ביותר לתופעה זו ניתן לראות בתרשים המופיע בספרו של החוקר קארל ריצ’ארדס, ומדגיש את הפער בתשואות הנובע מהתנהגות המשקיעים.

הפער בתשואות נובע מהתנהגות המשקיעים . מספרו של קארל ריצ’ארדס

עם זאת, אנו סבורים שלשוק המניות ישנם יתרונות לא מבוטלים על פני הנדל”ן. אם אמרנו שדירה היא ארבעה קירות יציבים שמחירם לא משתנה לעתים קרובות, הרי שניירות ערך מציעים נזילות גבוהה ביחס לדירת מגורים אם דרושים שבועות וחודשים כדי לרכוש או למכור דירה – את ניירות הערך, ובמיוחד קרנות נאמנות, אפשר לממש או לרכוש בדרך כלל בתוך יום. הנזילות הגבוהה הזו משמעותית במקרה של הוצאות בלתי צפויות או רצון להקטין במהירות את היקף ההשקעות.

טיעון שני לטובת שוק ההון הוא היכולת לגוון את השקעה, ולא “לשים את כל הביצים בסל אחד”. אמנם שוק הנדל”ן חווה עליית שערים מרשימה בעשור האחרון, ונראה שחלק ממשקיעי הנדל”ן כבר שכחו כיצד נראה משבר; אך בסופו של דבר, אנו נמצאים במחזור כלכלי שעשוי להתהפך מגאות לשפל בכל רגע. בשוק ההון ניתן לבנות תיק השקעות רחב הכולל ניירות ערך מגוונים – אגרות חוב המשלמות ריבית קבועה מדי שנה, מניות מסקטורים שונים ומוצרים אלטרנטיביים דוגמת סחורות ואנרגיה שעשויות להגיב לצמיחה כלכלית גלובלית.

היתרון השלישי של שוק ההון הוא האפשרות להשקיע סכומי כסף נמוכים עם עלויות נמוכות משמעותית בהשוואה לנדל”ן – בדרך כלל לא צריך עו”ד, שמאי ואנשי מקצוע נוספים. לא כל אחד יכול ברגע נתון להשקיע עשרות או מאות אלפי שקלים בנדל”ן, ושוק ההון נגיש לכל אחד המעוניין להשקיע. כיום ניתן לרכוש ולמכור מניות או ניירות ערך אחרים באופן מיידי, דרך המחשב והסלולרי, או באמצעות בית השקעות; ואילו השקעה בנדל”ן דורשת לרוב כיתות רגליים וחיפוש דירות מתאימות, כשהמכירה עלולה להימשך זמן רב, בניגוד למימוש מהיר בבורסה.

בנוסף, מניות לא דורשות תחזוקה, ולא מצריכות אינטראקציה עם מתווכים, שוכרי דירות ועוד. לעניין זה אפשר בהחלט לתת כדוגמה חברות ריט הפועלות בישראל כיום, ומאפשרות לכל משקיע להיחשף לשוק הנדל”ן במהירות, בכל סכום ובעלויות נמוכות אשר עשויות לספק תשואת דיבידנד קבועה לאורך השנים.

נקודה רביעית ומעניינת למחשבה לעתיד היא מדיניותו הנוכחית של משרד האוצר. השר משה כחלון הודיע כבר כמה פעמים על כוונתו להיאבק במשקיעי הנדל”ן באמצעות הידוק הרגולציה עליהם, מאחר שלטענתו הם גורמים לעליית מחירי הדירות; בשוק ההון, לעומת זאת, נשמעים יותר ויותר קולות להקטנת המיסוי על המשקיעים. להערכתנו הסבירות למהלך שכזה עדיין נמוכה, אבל הלך הרוח במסדרונות האוצר בנוגע לרגולציה עתידית עשוי להיות משמעותי.

בשורה התחתונה

שפע האפשרויות להשקעה בבורסה עלול להיות מבלבל – במיוחד כאשר לכל משקיע יש יעדי השקעה וצרכים שונים. יש מי שמשקיע סכומים קטנים לטווחי זמן קצרים יחסית, ואחרים משקיעים הון רב לתקופה ארוכה. עבור כל אחד מהם מומלץ לבחור במכשירי השקעה ובאסטרטגיות השקעה שונים אשר מותאמים אליהם באופן אישי בהתאם לצרכיהם, וכדי לעשות זאת באופן מושכל, כדאי בין היתר להקדיש זמן ללימוד: של המושגים הבסיסיים בשוק ההון, של הכלים הקיימים בו, של שיטות המדידה והחיזוי ושל התאמת ההשקעה לצרכים.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם, כדאי להתייעץ עם גורם מקצועי אשר יבחן את מכלול הנכסים הפיננסים והפנסיונים שלכם ויסייע לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר.

הכותב הוא יוטב קסטיקה, עובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. יוטב קוסטיקה הינו בעל רישיון מספר 11053 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום, הנפקת תעודות סל, או ניהול קופות גמל. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox