אפשרויות השקעה לישראלים בעלי אזרחות אמריקאית

ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית? הכירו שלוש אפשרויות להשקעה שעשויות לחסוך לכם בתשלום המסים על השקעותיכם

הרפורמה של רשות ניירות ערך הפכה את תעודות הסל לקרנות סל ובכך דחקה החוצה חלק מהמשקיעים הישראלים בעלי אזרחות אמריקאית. מה אפשר לעשות עם הכסף? להשקיע בנדל”ן, בקרן גידור, או בקרן נאמנות המוכרת כ- QEF – פתרון ההשקעה החדש בשוק

30/01/2019

בעשור האחרון, לא מעט ישראלים-אמריקאים המתגוררים בישראל (תושבי ישראל בעלי אזרחות אמריקאית ו/או גרין קארד) בחרו להשקיע את כספם בתעודות סל שהעניקו להם מעין מקלט מס מפני תשלום מס עודף, בישראל ובארה”ב. זאת, לאור העובדה שמכשיר השקעה אחר הפופולרי מאוד בישראל – קרנות נאמנות – נחשב לפי כללי המס האמריקאים לחברת השקעה פסיבית זרה (PFIC).

המשקיעים ב-PFIC נדרשים בדרך כלל בתשלום מס רווחי הון גבוה בשיעור של כ-37% בתוספת ריבית על הרווחים הצבורים זאת, לעומת מס של 25% בתעודות סל. בנוסף, הם אינם יכולים לקזז הפסדים או רווחים מהשקעות בקרנות אלה כנגד רווחים או הפסדים אחרים, או ליהנות מהמס המופחת החל על מי שמחזיק ניירות ערך למשך שנה ויותר, בשיעור מרבי של 20%.

באוקטובר 2018 החל יישום הרפורמה בתעודות הסל שיזמה רשות ניירות ערך, במטרה להגביר את הפיקוח על מוצרי ההשקעה בישראל. במסגרת הרפורמה, תעודות הסל הפכו לקרנות סל, כשהמשמעות היא שישראלים-אמריקאים המשקיעים בהן עשויים להיות חשופים כעת לשיעור המס המירבי לפי רשות המס האמריקאית (37%) ובתוספת הריבית – תשלום המס עלול לעבור את רף ה-50% ואפילו 60%.

מהן האפשרויות הפתוחות בפני המשקיעים בעלי האזרחות הכפולה? הנה שלוש מהן:

1. קרן נאמנות המוכרת כ- QEF – פתרון ההשקעה חדש בשוק

קרן נאמנות ישראלית המוכרת כ- Qualified Electing Fund) QEF) מאפשרת למשקיעים תושבי ישראלי בעלי אזרחות אמריקאית או גרין קארד לדווח על הכנסות ורווחים בדוח שנתי הדומה לטופס 1099, בתנאים הדומים לאלה של אזרח המשקיע בקרן אמריקאית. זאת, כאשר מחזיקי יחידות בקרן נאמנות אמריקאית חייבים במס על החלק היחסי של ההכנסה הרגילה ורווחי ההון של קרן הנאמנות כמו קרן נאמנות אמריקאית.

עבור אותם משקיעים, שכיום משלמים מס רווחי הון עודף, בית ההשקעות מור הקים את קרן מור(QEF (2B תיק מנוהל*, בשיתוף פעולה עם חברת פיליפ שטיין שמשמש כיועץ חיצוני למנהל הקרן**. המשקיעים בקרן יוכלו לדווח לרשויות האמריקאיות על תוצאות השקעתם בטופס 8621, ויהיו עשויים ליהנות מתשלום מס מופחת של כ- 25% על רווח הון הנובע מהחזקה לטווח ארוך (המוגדרת כהחזקה ליותר מ-12 חודשים), לעומת 37% בהשקעה בקרן נאמנות ישראלית רגילה. בנוסף, הם ייהנו מחיסכון בעלויות הריבית שעלולות להצטבר לסכומים גדולים מאוד בטווח הארוך.

2. קרנות גידור – מחפשות תשואה גם בשוק יורד

קרנות גידור הן מכשירים פיננסיים שמיועדים להשיג רווח בכל מצב שוק באמצעות אסטרטגיות גידור שונות, כגון בנגזרים, שימוש במינוף ומכירה בחסר (שורט). יחד עם זאת גם קרנות גידור אינן חסינות בפני הפסדים. כך למשל בשנת 2018 ישנם קרנות הגידור שרשמו תשואות שליליות.

אחת הדרכים בהן משתמשות קרנות הגידור כדי להגדיל את פוטנציאל הרווח היא בחירה באפיקי השקעה אלטרנטיביים, שאינם בקורלציה עם שוק ההון – כלומר, אינם תלויים בביצועים של מניות ואיגרות חוב. אפיקי השקעה אלה יכולים לעלות גם כשהבורסה נופלת, ומנגד, כאשר הבורסה עולה, הם מוסיפים לתיק נדבך נוסף שבו אפשר להשיג רווחים –לדוגמה הלוואות לא סחירות.

במקרה של השקעה באמצעות קרן גידור, תשלום המס יבוצע עבור שיעור המס הגבוה מבין השניים – בארה”ב או בישראל.

3. נדל”ן: יותר יציבות – וגמישות בשיעורי המס

יש המעדיפים להשקיע בדירה, או לרכוש חלק מבניין משרדים, לרוב באמצעות קבוצות רכישה.  בהקשר לכך חשוב לשים לב לעליית מחירי הנדל”ן למגורים בשנים האחרונות, במקביל להחמרה הרגולטורית בכל הקשור לרוכשים המוגדרים כ”משקיעים”, למשל באמצעות מס רכישה של 8% על דירה שניה. לאור התשואות הנמוכות המתקבלות בדרך כלל על דירות מגורים, שיעור מס זה הדיר משקיעים רבים בשנתיים האחרונות מהשוק.

להערכתנו היתרון של השקעה בנדל”ן נעוץ בהיקף המיסוי שמשתנה בהתאם למחיר הדירה, מספר הנכסים שברשות המשקיעים, וכמובן – בדרך שבה יבחרו לממש את ההשקעה. כך למשל, השכרה של הדירה עבור שכר דירה הנמוך מ-5,000 שקלים, אינה מחייבת בתשלום מס הכנסה. בחירה בהשקעה בנדל”ן תחייב תשלום מס כמקובל, כאשר גם במקרה זה תשלום המס יבוצע עבור שיעור המס הגבוה מבין השניים.

בשורה התחתונה

משקיעים בעלי אזרחות ישראלית ואמריקאית צריכים לבחור את השקעותיהם תוך שהם לוקחים בחשבון את שיעור המס שהם צפויים לשלם, לצד פוטנציאל התשואה שיקבלו.

האמור לעיל לא מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן, אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. רכישת יחידות בקרן תיעשה עפ”י תשקיף/ דו”ח שנתי ודוחות מידיים שבתוקף. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם. פרופיל חשיפה: 2 – עד 30% חשיפה למניות בערך מוחלט, B- עד 30% חשיפה למט”ח בערך מוחלט. אין בתשואות בעבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד. (*) קרן חדשה שיחידותיה הוצעו לציבור לראשונה ביום 23.10.18. (**) משרד רו”ח פיליפ שטיין, המתמחה במיסוי בינלאומי, ישמש כיועץ חיצוני למנהל הקרן בהיבטים הנוגעים להכרה בקרן כ- QEF כגון הפקת, עריכת ופרסום דוחות עבור הקרן.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox