בעל המניה הוא בעל הדעה? לא תמיד

בעל המניה הוא בעל הדעה? לא תמיד

קניתם מניות בשוק ההון? תתחדשו. זה הזמן לדעת מה הזכויות שלכם כבעלי מניות ומהם הכללים להשקעה בשוק

החלטתם להשקיע בשוק ההון וקניתם מניות – בחברה אחת או בכמה חברות, בסקטור אחד או בכמה סקטורים, בישראל או בחו”ל. מעבר לעובדה שאתם עשויים ליהנות מהתשואה על הכסף שהשקעתם, אתם בוודאי רוצים לדעת מה עוד יוצא לכם מהסיפור הזה. הנה כמה כללים שלהערכתנו חשוב להכיר

מה זה נותן לי?

קודם כל, נדבר דווקא על מה שאתם לא מקבלים. קניתם מניה בטבע? לא תקבלו הנחה על רכישת תרופות, או סלסלת מוצרים רבי מכר של החברה בפסח ובראש השנה. רכשתם מניית אלפבית, החברה האם של גוגל? לא תקבלו זכויות חיפוש מיוחדות או נסיעת מבחן במכונית האוטונומית שגוגל מפתחת.

במילים אחרות, בעלות על כמה מניות של החברה לא מזכה אתכם במוצרים או שירותים של החברה בחינם, וגם לא בהנחה או במבצע, אבל היא כן עשויה לאפשר לכם ליהנות מעליית השווי ככל שתהיה

לא כולם שווים

ומה עם השפעה על אופן הניהול של החברה? קצת כמו צופים במשחק כדורסל, גם לבעלי מניות רבים יש רעיונות שופעים בקשר לכיוון שבו צריכה החברה לפעול. ואולם, בעולם המורכב של בעלי המניות, לא כל מחזיקי המניות נהנים מיכולת השפעה שווה.

כך למשל, ישנן חברות שהמייסדים שלהן מחזיקים במניות שליטה – כלומר, כאשר הם מצביעים באסיפת בעלי המניות, להצבעה שלהם משקל גדול יותר מאשר להצבעה של בעל מניות רגיל, גם אם מדובר באותה כמות מניות. ברבות מחברות האינטרנט הענקיות, למשל, הקפידו המייסדים לשמור על מניות שליטה לאחר היציאה להנפקה – כדי שיוכלו להמשיך להשפיע על עתידה של החברה ולשלוט בו.

מתי מוזמנים בעלי המניות להשמיע את קולם? לרוב, לבעלי המניות זכות הצבעה בעניינים קריטיים בחשיבותם עבור החברה – למשל, בחירת דירקטורים, החלטה על מיזוג או למצער, החלטה על פירוק. ההצבעה מתקיימת באסיפת בעלי המניות. בעל מניות שאינו יכול להגיע לאסיפה יכול להצביע באמצעות בא כוח.

הדיבידנד שבקצפת

הנה דבר שחלק מבעלי המניות אוהבים במיוחד: דיבידנד. מה זה אומר בעצם? בעוד שחלק מהחברות משקיעות את כל רווחיהן חזרה בחברה, לצורך גדילה והתרחבות, ישנן חברות המחלקות את הרווחים, או חלקם, בין המשקיעים שלהן. הדירקטורים הם אלה המחליטים על דרך חלוקת הדיבידנד והמועד (קבוע או משתנה), וכל בעל מניות זכאי לחלקו בדיבידנד ככל שיחולק.

ומה עוד? כבעלי מניות, אתם מצפים שהחברה תתנהל היטב ותגדיל את רווחיה – כדי שגם הרווחים שלכם יעלו. לכן, זכותכם לעקוב אחרי אופן הניהול ולוודא שהוא לרוחכם. כדי לעשות זאת, אתם רשאים לעקוב אחר פעילות החברה, ובמקרה שאתם מרגישים שניהול קלוקל גרם לכם נזק, באפשרותכם לתבוע את החברה כבעלי מניות שלה.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

חשוב לזכור שהשקעה במניה כדאי שתיעשה לאחר מחקר מעמיק וניתוח של פעילות החברה ונתוניה הכספיים. היכרות טובה ואורך רוח יסייעו להצלחת ההשקעה, ובעיקר לתיאום ציפיות שימנע אכזבה. השקעה בשוק ההון היא תורה בפני עצמה. על מנת ליהנות מפירות ההשקעה נדרש בדרך כלל להמתין בסבלנות ולאורך זמן. ישנם מקרים בהם מניות מכפילות את ערכן בתוך מספר שנים בודדות, אבל לצד העליות החדות עלולות להיות גם תקופות ארוכות של דשדוש או אף ירידה בערך המניה. מי שאינו מוכן לספוג את התנודתיות – עדיף שלא ייכנס לשוק המניות. לזהירים מבינכם, שאינם מוכנים לסכן את כספם, חשוב שתכירו כי ישנם מכשירי השקעה כמו למשל קרנות נאמנות, ששומרות על פיזור סיכונים בין ניירות ערך שונים בשווקים שונים.

האמור לעיל אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן נאמנות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. רכישת יחידות בקרנות תיעשה על פי תשקיף /דו”ח שנתי ו/או דיווחים מידיים שבתוקף. אין לראות במסמך זה, בתוכנו משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. מסמך זה נכתב בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור. המידע המוצג במסמך זה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש במידע זה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח על תשואות דומות בעתידאין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox