דגלים אדומים: כך תדעו מאילו השקעות כדאי להתרחק

דגלים אדומים: כך תדעו מאילו השקעות כדאי להתרחק

אם המחיר של המניה נמוך מאוד כבר הרבה זמן – כנראה שהשוק יודע למה, ואם לחברה יש רווחי עתק שאף אחד לא מבין – אפשר להניח שהמצב לא יימשך לאורך זמן. המדריך לזיהוי השקעות מסוכנות

08/07/2018

ערן כהן, מנהל השקעות חו”ל במור בית השקעות

בדרך כלל, טורים וכתבות באתרים פיננסים עוסקים בזיהוי הזדמנויות השקעה מעניינות, אבל מדי פעם, חשוב גם להרחיב את הדיבור על ההפך מכך – זיהוי מניות שעשויות להסב הפסדים כבדים. הנה כמה נורות אזהרה – שלהערכתנו לא כדאי להתעלם מהן.

מחיר נמוך מידי

מחיר נמוך הוא לא המניע העיקרי על פיו נחליט לקנות מניות, לרוב נחפש מניה איכותית במחיר סביר. אם מחיר המניה האיכותית יורד לאורך זמן, זה הזמן לעצור ולבדוק האם יש חלק בסיפור שאנחנו מפספסים – האם מדובר במלכודת ערך או שהשוק טועה.

לעיתים השוק מפספס בהערכות שלו, ומעריך בחסר מניה איכותית. כך היה לפני כמה חודשים במקרה של וויל ריזורטס, חברה המפעילה אתרי סקי ברחבי העולם. כמו תמיד במקרה של עונת סקי המתחילה במיעוט שלג, המשקיעים נלחצו, מיהרו למכור, והמניה ירדה ב-10%. ואולם המשך העונה היה טוב הרבה יותר נכון לכתיבת שורות אלו.

כלומר, במקרים מסוימים של הערכת חסר אמיתית, דרכו של השוק היא לתקן את עצמו – ולהעלות את המחיר בדרך כלל תוך זמן קצר, כשיותר ויותר משקיעים מבינים מה הם מפסידים. במקרים של מניות שלאורך זמן, התיקון שלהן לא מגיע והן יורדות באופן עקבי – אין לנו אלא להניח שהשוק יודע מה הוא עושה, ולבדוק היטב אם לא פספסנו כלום בהערכת המצב שלנו.

שינוי בתנאי השוק

השווקים הם דינמיים – ונמצאים בתהליך מתמיד של שינוי. חברות שהיו להיט במשך מספר שנים והמניה שלהן הרקיעה שחקים, יוצאות יום אחד מהאופנה לאחר שהטכנולוגיה שלהן מתיישנת, למשל, או שנכנס מתחרה חדש שמשנה את תנאי השוק.

גם חברות ותיקות, ששגשגו במשך עשורים רבים, פגיעות – במיוחד בעידן הטכנולוגי של היום, רווי המהפכות, כאשר יזמים רבים מנסים לשבש שווקים קיימים ולשנות אותם מהיסוד. זהו למשל הסיפור של לא מעט חברות קמעונאות גדולות וידועות, שהיו רווחיות ומצליחות – עד שבאה אמזון, חתכה מחירים והציעה מוצרים משלה במשלוח מהיר ויעיל.

כך קרה לחברה האמריקאית Bed, Bath & Beyond – שבמשך שנים היתה חביבת הצרכנים האמריקאיים, שנהרו לחנויות ורכשו עוד ועוד כלי בית מעוצבים. התחרות מצד אמזון שינתה הכל – והמניה של Bed, Bath & Beyond קרסה מ-76 דולר לפני חמש שנים, לכ-20 דולר נכון ליולי 2018. כלומר, אנחנו המשקיעים צריכים לעקוב מקרוב אחרי כל המניות בתיק שלנו, גם אלו שנראות חסינות מכל פגע – ולהיות ערים לכל שינוי שיכול להזיק להן לאורך זמן.

המזומנים נשרפים בקצב מהיר

שריפת מזומנים היא לא תמיד סיבה להתרחק מהשקעה במניה להערכתנו, שכן לא פעם מדובר בשלב זמני – שהכרחי לבניית החברה ובסיס הלקוחות שלה. כזהו למשל המקרה של חברת תקשורת, שנדרשת להשקיע הון רב בבניית התשתית שלה, לפני שהיא רואה את השקל הראשון מהמנויים שלה; זוהי השקעה לטווח ארוך, שעשויה להשתלם.

ואולם במקרים אחרים, אנו רואים שריפת מזומנים מתמשכת, בלי הסבר טוב ובלי תאריך סיום נראה לעין, כמו במקרה של טסלה, שמושכת תשומת לב רבה, מציגה טכנולוגיה מדהימה ומחזיקה רשימות המתנה ארוכות למכוניות שלה – אך איש לא יודע מתי תפסיק לשרוף כסף, ותתחיל להרוויח.

וייל ריזורטס. העונה החלה במיעוט שלג והמשקיעים נלחצו

רווחים מסתוריים

מעת לעת, עולה על הרדאר חברה שעושה המון המון כסף אבל אף אחד לא באמת מבין את המודל העסקי שלה. לרוב, זוהי עשויה  להיות נורת אזהרה בולטת שעלולה להעיד בין היתר על מעשים לא כשרים, תרמיות והונאה, שסופם להתפוצץ בפרצופם של המשקיעים.

בלון נפוח שכזה היתה חברת התרופות הקנדית וליאנט, שמנייתה טסה במאות אחוזים בין 2010 ל-2015. ואולם אז התברר כי החברה השתמשה לכאורה במגוון טריקים כדי לנפח את הרווחים שלה, ולהראות כאילו הנכסים שלה שווים הרבה יותר מאשר המספרים האמיתיים. כשהתבררה התרמית, ונגד החברה אף נפתחה חקירה מטעם הקונגרס, צנחה המניה שוב לשווי המקורי – 10 דולרים (לעומת 257 דולר במחצית 2015).

החברה הפילה עמה לא מעט משקיעים, בהם גם ותיקים ומנוסים – כמו למשל ביל אקמן, מנהל קרנות הגידור הידוע, וכן חברות קרנות הנאמנות סקויה. שניהם סבלו הפסדי ענק – הן בכסף, והן בתדמית שלהם כמשקיעים מתוחכמים. וליאנט היתה ההוכחה שאפשר לרמות כל אחד – גם אם הוא חושב שהוא בלתי מנוצח.

שאלת המנכ”ל

כשאתם משקיעים במניה, אתם כאילו שמים את כספכם בידיו של מנכ”ל החברה. יש לו תפקיד משמעותי ביותר בקביעת דרכה של החברה, ובשאלה אם היא תשגשג ותגדיל גם את הערך שהמשקיעים מקבלים, או שמא ההיפך.

ניקח לדוגמה את וליאנט, מהסעיף הקודם. משקיע ששמע את המנכ”ל מסביר כיצד הוא מתמרץ את עובדיו, החליט מיד למכור את המניות שברשותו – ובכך ניצל מהקריסה. מאוחר יותר, סיפר אותו משקיע כי המנכ”ל איים על עובדיו כי מי שלא יעמוד ביעדים, יוחלף באחרים. עבורו, אמירה זו היתה איתות אזהרה, כי החברה לא בוחלת בטקטיקות פוגעניות ומתקרבות לגבולות החוק.

מנגד, לא מעט מנכ”לים הם אנשים מבריקים, ישרי דרך ובעלי חזון. כיצד אפשר להתרשם מכך? קראו ראיונות שנערכו עימם בעיתונות, והאזינו לדבריהם בוועידות שונות. חפשו את המנכ”ל שמפגין צניעות, עקביות וערכים – ולכו בעקבותיו.

בשורה תחתונה

כפי שהכלכלן הבריטי ג’ון מיינרד קיינס אמר, השקעה נבונה היא לצפות את הציפיות של אחרים. כלומר, צריך לחשוב היום מה כולם ירצו לקנות בעתיד, ולקנות את זה לפניהם; ולא לקנות היום במחיר טוב חברה שמחר כולם ירצו למכור. לאורך כל הדרך, צריך כמובן לחפש את סימני האזהרה. כולם טועים, והרבה – אבל צריך לזכור שבטעות (בניגוד להשקעה טובה) הזמן לא פועל לטובתנו, וצריך להיפרד ממנה ומהר.

הטור פורסם לראשונה בדה מרקר. הנתונים נכונים ל-8 ביולי 2018.

הכותב הינו ערן כהן עובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. מר ערן כהן בעל רישיון 5612 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשויה להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום, הנפקת תעודות סל, או ניהול קופות גמל. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין באמור התחייבות להשקיע בקרן בהתאם למפורט בכתבה. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.WordPress Image Lightbox