החברות שאנחנו מעדיפים לא להשקיע בהן ב-2020

החברות שאנחנו מעדיפים לא להשקיע בהן ב-2020

ישנם מספר מאפיינים ומודלים עסקיים של חברות אשר עלולות להערכתנו לספק למשקיעים תשואה מאכזבת במקרה הטוב, ואף הפסדים פרמננטיים משמעותיים במקרה הפחות טוב. איך אפשר לזהות אותם?

מעיין אמסלם, מור בית השקעות | פורסם במסגרת טור רעיונות השקעה באתר דה מרקר ב-02.02.20

אחד מציטוטי החוכמה המפורסמים של וורן באפט הוא “חוק מספר 1 – אף פעם על תפסיד כסף: חוק מספר 2 – אל תשכח את חוק מספר 1”. הכוונה של באפט אינה הימנעות מהפסדים זמניים בהשקעה זאת או אחרת, אלא בחשש מהפסד פרמננטי כתוצאה מבעיה עסקית. נקודת המבט של באפט היא שהימנעות ממקרים כאלו תאפשר להשקעות הטובות יותר לבוא לידי ביטוי משמעותי יותר בתיק ההשקעות וכך תיווצר תשואה עודפת לאורך זמן.

בשוק ההון ישנם כמה כללי אצבע, שגם אם יש להם יוצאים מן הכלל, עדיין היצמדות אליהם יכולה לחסוך למשקיע הפסדים משמעותיים. כללים אלו מבוססים בעיקר על ניסיון העבר של משקיעים ובדרך כלל נילמדו בדם (הפסדים כואבים).

בטור זה נתייחס למספר מאפיינים ומודלים עסקיים של חברות אשר עלולות להערכתנו לספק למשקיעים תשואה מאכזבת במקרה הטוב, ואף הפסדים פרמננטיים משמעותיים במקרה הפחות טוב. אם נצליח להימנע מהם גם במחיר פספוס של השקעה טובה אחת או שתיים, כנראה שעדיין נצליח להשביח את תיק ההשקעות שלנו.

חברות עתירות הון בעלות תשואה נמוכה להון המושקע

חברות עתירות הון למעשה נדרשות להקצות חלק ניכר מתזרים המזומנים שהן מייצרות עבור השקעות בציוד, קווי ייצור, פתיחה ושיפוץ סניפים חדשים וקיימים, רכש לוגיסטי ועוד. אם על השקעה זו החברה משיגה תשואה גבוהה על ההון המושקע, דיינו. אך אם החברה פועלת בענף מחזורי ותחרותי, בעל רווחיות נמוכה, ולחברה עצמה אין יתרון תחרותי בענף אזי התשואה על ההון המושקע לרוב תהינה נמוכה. כלומר אותן חברות נדרשות לתחזק את המיכון היקר, כאשר כוח התמחור שלהן חלש ולעיתים אף אין להן שליטה על מחיר המוצר או השירות שהן מספקות.

ניתן לדוגמה את יצרנית הנייר והקרטון (IP)  International Paper. חברת אריזות נייר וקרטון גלובלית, בעלת מחזור הכנסות של 23 מיליארד דולר. ענף הנייר תחרותי מאוד וסובל משחיקת מחירים, אך צומח בשיעור חד ספרתי, בין היתר, כתוצאה מעלייה בכמות המשלוחים מאתרי קניות. IP נדרשת להקצות כ-50% מהתזרים מפעילות שוטפת לביצוע השקעות לתחזוקת המיכון היקר ולהקמת קווי ייצור נוספים, אך התשואה על הון המושקע הינה חד ספרתית בלבד ולא רחוקה מעלות החוב למימון אותן השקעות, כך שלאורך זמן החברה מייצרת ערך נמוך. לא מפתיע שמהנפקתה, מנית החברה פיגרה אחר מדד ה-S&P 500 בשיעור של כ-4% בשנה. נשמע מעט אך מדובר באובדן תשואה של 3000% על פני 52 שנים.

חברות המבוססות על מוצר יחיד

חברה ממוקדת בסקטור מסוים שהשכילה לבנות מספר יסודות בדמות מגזרי פעילות משיקים הינה אידיאלית לבחינת השקעה. לחברה זו הנהלה ממוקדת בתחום פעילותה ומשקיעים מבינים באיזה עסק הם משקיעים. בנוסף, יתכן ומגזר מסוים יראה חולשה זמנית ואילו מגזר אחר יפרח, כך שמספר מגזרי פעילות ממתנים את התנודתיות המאפיינת מחזור חיי חברה. אולם, כאשר חברה ממוקדת מידי במוצר אחד או משפחת מוצרים צרה, אזי הסיכון שבהשקעה עולה דרמטית. חברות אלו חשופות לשינוי בטעמי הצרכנים ומגלמות סיכון חיי מוצר גבוה.

ניקח לדוגמה חברה מוכרת בשם irobot, יצרנית שואבי האבק הרובוטיים הגדולה בעולם. החברה המציאה את הקטגוריה בשנת 2002 כשהביאה לשוק את השואב הרובוטי הראשון ובכך נהנית מיתרון הראשוניות. ל-irobot משפחת מוצרים רובוטיים לניקוי רצפות שמהווים מעל 95% מסך מכירותיה. פלח שוק צומח ותשואה על ההון של מעל 10% זימנו מתחרים אסייתיים ואחרים לפתח בעצמם שואבי אבק דומים ותחליפיים, החל מ-SharkNinja ו-Dyson ל-Samsung ו-Xiaomi. מתחרים אלו הוציאו לשוק שואבי אבק באיכות טובה ובמחיר נמוך יותר ובכך הכניסו את irobot ללחץ ולאובדן נתח שוק החל מ-2018. נציין כי המתחרים גם עזרו ל-irobot לפתח את השוק ולהגדיל את הקטגוריה על חשבון שואבי אבק ידניים, אך irobot נדרשה להגדיל את הוצאות המחקר והפיתוח מ-5% מהמכירות ב-2010 לכדי 12% כיום וזאת על מנת לנסות ולהגן על המובילות הטכנולוגית ועל בידול המותג בפלח שואבי הפרימיום. אובדן נתח השוק, תחרות המחירים ושחיקת שיעורי הרווחיות החלו לקבל ביטוי במחיר המניה, כאשר זו ירדה מאפריל 2019 עד היום בכ-45%. מהנפקתה בסוף 2005 ועד היום הניבה המניה תשואה שנתית ממוצעת של 5% בלבד.

חברות ביוטק צעירות

תחום הביוטק הוא תחום מלהיב המחבר בין מיזמים חדשניים המגרים את הדמיון למשקיעים המעוניינים בהשקעה בעלת סיכון אבל עם אפשרות לרווח של אלפי אחוזים. השקעה בביוטק מסוכנת. גם לאנשי המקצוע הטובים ביותר יש יכולת מוגבלת לבחון בדיוק את פוטנציאל המיזם, איכות הקניין הרוחני ואת הסיכוי למסחור התרופה. חברות הביוטק נעזרות בהון בעלים, מענקים וכספי ציבור על מנת לממן פיתוח תרופות אינובטיביות. התעשייה מאופיינת בשינויים מהירים וביצועי החברות תלויים באירועים בינאריים. עם הזמן, קצב שריפת המזומנים מוביל חברות אלו לבצע סבבי גיוס הון אשר מדללים את בעלי המניות. בשל הסיבות הללו, לרוב אנו נזהרים מהשקעה בתחום. לאורך השנים מאות מיליונים מכספי המשקיעים התאדו בעשרות חברות ביוטק צעירות ומבטיחות.

הוותיקים יותר בוודאי זוכרים את פארמוס שהיוותה הבטחה גדולה שקרסה. אך גם כיום השוק הישראלי מלא בחברות שהבטיחו הרבה לאורך השנים רק בכדי לייצר בעיקר אכזבות כגון: ביוליין, פרוטליקס, כן פייט, ביולייט, אינטק פארמה ועוד. דווקא ההצלחות ואקזיטים הגדולים הגיעו בדרך כלל מחברות פרטיות או חברות שהונפקו בארה”ב.

גורם בכיר בענף ההון סיכון המשקיע בחברות בתחומי מדעי החיים ציטט את אחת האמיתות הכואבות בתחום פיתוח התרופות: “15 שנה, בין 500-700 מיליון דולר ו-2% סיכויי הצלחה. אלה כללי האצבע של חברה לפיתוח תרופות”.

בשורה התחתונה, קיימים מאפיינים נוספים שמהם אנו נזהרים שהיריעה קצרה מלהכיל. אנו סבורים כי על המשקיע האחראי לאמץ את הביטוי השגור “יזהר הקונה” וישאף להימנע מהשקעה באחד או יותר מסימני האזהרה הללו.

הכותב הינו מעיין אמסלם, מנהל השקעות ואנליסט במור בית השקעות. הכותב הינם עובד קבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. מר מעיין אמסלם בעל רישיון 10698על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשויה להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין באמור התחייבות להשקיע בקרן בהתאם למפורט בכתבה. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox