המשקיעים שוב מחבקים את החברות האמריקאיות, האם זה מאוחר מידי?

המשקיעים שוב מחבקים את החברות האמריקאיות, האם זה מאוחר מידי? - מור בית השקעות

כמעט עשור חלף מאז שהחברות האמריקאיות גילו את שוק ההון הישראלי, ונראה שהמשקיעים המקומיים לומדים להכיר את החברות וחוששים מהן פחות – התשואות, בהתאם, יורדות. האם עדיין מדובר בהשקעה משתלמת?

14/05/2017

כמעט עשור חלף מאז שחברות הנדל”ן האמריקאיות נחתו בשוק ההון הישראלי, ונראה שבחודשים האחרונים הן זוכות לחיבוק מצידם של המשקיעים המקומיים. יחד עם זאת, ככל שהשוק מקבל אותן בזרועות פתוחות, הרי שהתשואות יורדות ותוספת הסיכון שבעבר קיבלו המשקיעים ירדה משמעותית. בנקודת זמן זו, קשה שלא לתהות האם ההשקעה בהן עדיין משתלמת.

יוטב קוסטיקה, הכלכלן הראשי של בית השקעות מור, מעריך שהתשובה לשאלה היא חיובית. “התשואה לפדיון בחברות הנדל”ן האמריקאיות עדיין גבוהה. בנוסף, חברות הנדל”ן האמריקאיות כיום מהוות כ-15% מהתל בונד השקלי וכ-22% מהתל בונד תשואות שקלי, כך שאי אפשר להתעלם מהתופעה שהולכת ומתרחבת. לראייה, גם חברות הביטוח שבעבר לא השקיעו בחברות הללו, פעילות מאוד בהנפקות האחרונות”.

למה הן הגיעו לפה? 

רגע לפני שנחזור ונעסוק בכדאיות ההשקעה, כדאי להתמקד בתהליכים שהובילו לכניסתן של החברות לשוק הישראלי, אשר כמובן לא נבע מציונות או חיבה נדירה. קוסטיקה מסביר כי “בארצות הברית חברה שרוצה לגייס איגרות חוב צריכה להיות גדולה מאוד, עם נכסים בשווי של עשרות מיליארדי דולרים בעוד חברות הנדל”ן הבינוניות והקטנות נוטלות חוב בכיר על הנכסים עצמם. כמובן חשוב לציין, כי החברות הללו אומנם נחשבות קטנות בארה”ב, אך הן גדולות בקנה מידה של השוק הישראלי”.

הכסף שמגייסות כאן החברות, מסביר קוסטיקה, “יכול לשמש לפיתוח החברה – לקניית נכסים חדשים, להחלפת חוב יקר, לרכישת שותפים והגדלת שיעורי ההחזקה בנכסים ועוד”.

וכך, תחילתו של הרומן של החברות האמריקאיות עם השוק הישראלי, היה אי שם בשנת 2008 עם הגעתה של חברת דה לסר, אלא שאז פרץ המשבר הכלכלי, ושוק ההנפקות נסגר. חמש שנים עברו, עד שב-2013 ראינו כיצד החברות האמריקאיות חזרו לשוק הישראלי כשהראשונה לשבור את הבצורת הייתה חברת דה זראסאי. “מדובר להערכתנו בחברה טובה, עם בעל שליטה מחויב, שהוכיח את עצמו ואת הפעילות שלו, ואין ספק שחברה כזו סייעה ליציבות בכל הקשור לאמון בשוק הישראלי אשר בתחילת הדרך חשש מהשחקניות החדשות ודרש תשואות גבוהות ביחס לאיכות החברות”, אומר קוסטיקה.

אג”ח ישראליות בדירוג A+ בהשוואה לאג”ח אמריקאיות בולטות בדירוג דומה

המרווח מאג"ח ממשלתי של החברות האמריקאיות בדירוג A+ וממוצע המקבילות הישראליות בדירוג דומה

נכון ליום 09.05.2017. מתוך: מערכת מגמה 20/20

גם באג”ח האמריקאיות, לא הכל ורוד 

זה הזמן להתייחס גם לצדדים הפחות יפים בסיפורן של האג”ח האמריקאיות בישראל – כמו אורבנקורפ. אורבנקורפ היא חברת נדל”ן קנדית, שבדצמבר 2015 גייסה חוב בבורסת תל אביב, בריבית גבוהה במיוחד של 8.15%. החוב שהחברה גייסה בישראל היה אמור להחליף חוב זול יותר בקנדה, דבר שאמור היה לעורר את חשדם של הישראלים. ארבעה חודשים לאחר מכן צנחה האג”ח ביותר מ-50%, והידרדרה לדירוג “אג”ח זבל” – לאחר שהתברר כי סיפקה למשקיעים דיווחים לא מהימנים.

“אף שהיה מדובר בחברה קנדית, השוק הישראלי הסתכל על כל חברות הנדל”ן הזרות שהנפיקו חוב בישראל כמקשה אחת, והחשש העצום מהונאה נוספת, סגר בפני כל החברות הזרות את הדלת לשוק ההון הישראלי. מצד שני, אי אפשר היה להתעלם מכך שכבר היו פה 16 חברות עם יותר מ-10 מיליארד שקל שגויסו באג”ח וייצרו תשואה גבוהה יחסית”, מוסיף קוסטיקה. “הדגש פה היה על אנליזה – מי שהשקיע בניתוח החברות והכרת הפעילות שלהן הצליח להרוויח הרבה מאוד כסף מהפאניקה של המשקיעים”.

לדברי קוסטיקה, “עד סוף 2016 איגרות חוב של חברות נדל”ן אמריקאיות הניבו תשואה עודפת של בין 3% ל-6% לעומת החברות הישראליות ברמת דירוג דומה. כך למשל, רילייטד – חברה חזקה ויציבה – הניבה תשואה כפולה מזו שקיבלנו מחברות ישראליות בדירוג דומה. כעת הפער הצטמצם, אבל עדיין, להערכתו, עשויים לקבל תשואת יתר נאה בחברה טובה ויציבה, ביחס לאיגרת חוב של חברה ישראלית בדירוג זהה”.

להערכתו של קוסטיקה, הבדלי התשואות עדיין מוצדקים. “השוק הישראלי התחיל להכיר את החברות, אך הטרק רקורד שלהן עדיין קצר בהשוואה לחברות ישראליות יציבות ומוכרות. בנוסף, הן בדרך כלל מאוגדות באיי הבתולה (משיקולי מס) והנכסים שלהן מרוחקים – כך שכרגע יש סיבה שהתשואות יהיו יותר גבוהות מאלו של החברות הישראליות. אבל הפערים הללו מצטמצמים ככל שהידע שלנו עליהן עולה, וגם רמת הביטחון עולה במקביל. יחד עם זאת חשוב להדגיש, בהשקעה בחברות נדל”ן אמריקאיות המשקל של אנליזה מעמיקה, היכרות עם החברות ואף ביקורים של האנליסטים בארצות הברית ובחינת הנכסים ואזורי הפעילות מקרוב, עשויים להיות אלו שיכריעו האם ההשקעה תתברר כאיכותית או לא”.

אז איך בוחרים? – 5 טיפים  של מור בית השקעות לבחירת אג”ח אמריקאיות

1. העדיפו חברות המחויבות לשוק הישראלי ומתנהלות בשקיפות גבוהה.

2. חפשו חברות עם יכולת תזרים מזומנים טובה שתאפשר להן לשרת את החוב ללא תלות גבוהה במחזור חוב בשוק המקומי.

3. בדקו את מדיניות חלוקת הדיבידנד ויחסי המינוף של החברה.

4. חקרו את ההיסטוריה של החברה ושל בעלי השליטה וחפשו מידע על הסביבה העסקית שבה היא פועלת.

5. כדאי לחפש חברה עם עסקים יציבים וסולידיים, בהטיה נמוכה לתחום הייזום.

המרווח מאג"ח ממשלתי של החברות האמריקאיות בדירוג A+ וממוצע המקבילות הישראליות בדירוג דומה

“בארה”ב חברה שרוצה לגייס אג”ח צריכה להיות גדולה מאוד. בישראל קנה המידה הוא אחר”

המרואיין הוא יוטב קסטיקה, עובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) . יוטב קוסטיקה הינו בעל רישיון 11053 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995.אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום, הנפקת תעודות סל, או ניהול קופות גמל. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox