“התפקיד שלנו היה לזהות את החברות המפסידות והמרוויחות מהמשבר”

ניר צרפתי, סמנכ”ל מחקר במור השקעות, משתף איך עושים אנליזה לחברות בתקופת משבר בריאותי חסר תקדים, וגם אילו סקטורים צפויים לבלוט להערכתו ב-2021

אין ספק שהשנה האחרונה תשאיר חותם משמעותי בחברה האנושית, וגם עבור בכירי שוק ההון היתה זאת שנה מטלטלת. חיידק סיני מסתורי התפשט במהירות על גלי רשת הגלובליזציה ויצר פאניקה כיאה למצב חסר תקדים, שהביאה לנפילות חדות בשווקים ולענפים שלמים שנותרו חבוטים. פחד וחוסר וודאות, קפיצה חסרת תקדים באבטלה והכל מצוייץ בין רגע.

ניר צרפתי, סמנכ”ל מחקר במור השקעות מתאר את התחושות של מי שאחראי על המחקר בגוף שמנהל עשרות מיליארדי שקלים: “אין ספק שבשנה האחרונה כובד האחריות וההוכחה היו מוטלים עלינו. מנהלי השקעות ואנליסטים נבחנים כל העת, אבל בתקופות של משבר ותנודתיות חריפה בשווקים האחריות כמובן גדולה הרבה יותר”.

צרפתי, בעל ניסיון של 20 שנים בשוק ההון ראה כבר משברים כלכליים, אך השנה האחרונה היתה שונה משמעותית. “מעבר לשווקים התנודתיים, סימני השאלה שריחפו כל העת היו בכלל בריאותיים. ההשפעות על הכלכלה היו שונות ממשברים קודמים עם שונות גבוהה בין מגזרים שונים, והתפקיד שלנו היה לזהות את המפסידות והמרוויחות מהמשבר”.

כיצד התמודדתם עם המשבר במור?

“המשכנו לשים דגש על המחקר, ולהתבסס על ניתוח מגמות, סקטורים וחברות. חשוב לציין שהיו שלבים רבים במהלך השנה שהיה בלתי אפשרי לחזות מה יקרה מחר ברמת השווקים, ובוודאי שלא בהיבט הבריאותי של המגיפה. לכן, במקרים כאלה החשיבות של מחקר איכותי ועמוק רק עולה. יש לנו במור צוות רחב ואיכותי של אנליסטים ומנהלי השקעות – שגדל בשנה האחרונה, ואנחנו מקפידים על עדכונים שוטפים בינינו. בנוסף, האנליסטים בקשר הדוק עם החברות אותן אנו מסקרים, בוחנים חברות מתחרות, מכירים את הסקטורים לעומק ומסתכלים כל העת גם על חברות בארץ וגם בעולם”.

“בנוסף, הגדלנו בשנה האחרונה משמעותית את המשאבים למחקר הן של חברות בחו”ל והן של חברות טכנולוגיה. זכינו במענק של רשות החדשנות לצורך העמקת המחקר בחברות טכנולוגיה הן פרטיות והן ציבוריות. היכולת להגיב מהר לדברים שקורים בשוק ולעסקאות שמגיעות אלינו מבוססת על ההיכרות העמוקה והארוכה עם החברות והסקטורים ועל המקצועיות והניסיון של צוות המחקר. הדבר מאפשר לנו לקבל החלטות במהירות ובכך מקנה לנו יתרון נוסף”, אומר צרפתי.

מחפשים גם מתחת לרדאר

צרפתי מספק דוגמה מעניינת לבחירת חברה להשקעה. “כבר תקופה ארוכה שאנו בוחנים את סקטור האנרגיה הירוקה. מאחר שאנו נעזרים בשירותיו של אנליסט חיצוני שעובד מאירופה (בוריס שניידר) יש לנו את היכולת להסתכל הרבה מעבר לסקטור המקומי. בוריס נפגש עם חברות באירופה, משתתף בשיחות ועידה עם מיטב האנליסטים בעולם, ומאתר עבורנו מעת לעת חברות מעניינות שעדיין נמצאות מתחת לרדאר של המשקיעים הישראלים. כך גם נחשפנו לחברות מובילות בתחום האנרגיה הירוקה באירופה”.

“בנוסף, אנחנו מובילים עסקאות פרטיות ומאמינים ביצירת ערך מוסף ללקוחות דרכן. באופן כללי, אם נראה עסקה מעניינת – נדאג לבדוק אותה לעומק, ואם נראה בה פוטנציאל – גם להיות שם”, הוא אומר.

יש חברות שלא תשקיעו בהן?

“בוודאי. מעבר לכך שלא נשקיע בחברה שאנחנו לא מאמינים במוצר שלה, אנחנו בוחנים את ההיסטוריה הניהולית של החברה ואת שדרת הניהול שלה, ואם נראה חברה שהממשל התאגידי שלה בעייתי אנחנו לא נשקיע בה”.

צרפתי מדגיש כי במור שמים דגש בניתוח חברות  על איכות החברה. “פילוסופיית ההשקעות שלנו מעדיפה אחזקות ליבה איכותיות לזמן ארוך (הוכיח את עצמו גם במשבר הנוכחי) ולכן הבנת המאפיינים האיכותיים של חברה חשובה לעיתים מתמחור כזה או אחר. משכך, תמיד נעדיף חברה מצוינת במחיר סביר מאשר חברה סבירה במחיר מצוין”.

הפער בין שתי כלכלות

ומה לגבי השנה הקרובה ועולם ההשקעות?  “לאחר התייצבות בשווקים, מחירי הנכסים החלו לשקף את השונות בין סקטורים אשר נפגעו קשה לבין הסקטורים אשר יצמחו מהר יותר”, אומר צרפתי. “כשכלכלנים התווכחו אם מדובר יהיה בהתאוששות מסוג V, L או W, קיבלנו בפועל את כלכלת ה-K , שתי כלכלות: האחת שיורדת והשנייה שעולה. האחת שנפגעה מירידה חדה בביקושים והשנייה שנהנתה מביקושים בלתי צפויים”.

לדברי צרפתי, בשורת החיסון מציבה בפני המשקיעים את האתגר להתבונן על היום שאחרי המגפה ולנסות להבין מה יחזור לקדמותו ובאיזה קצב, וזאת תוך כל השינויים המשבשים שחוות תעשיות רבות גם ללא המגפה. “אנחנו מעריכים שישנם כמה סקטורים מעניינים להשקעה, בהם סקטור הבנקים, אנרגיה ירוקה, סמיקונדקטורס ונדל”ן מניב. חשוב לציין שניהול הסיכונים החשוב ביותר, מעבר לפיזור סקטוריאלי, הוא ניתוח, הבנה והשקעה בחברות ספציפיות אשר מעבר להתאמתן לתזה הסקטוריאלית, מביאות עימן מאפיינים מוספים ולעיתים ייחודיים”.

הכותב הוא ניר צרפתי, אנליסט וסמנכ”ל מחקר בקבוצת מור השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בראיון משקף נאמנה את דעתו האישית. ניר צרפתי הוא בעל רישיון מספר 9073 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בראיון, בתוכנו משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בראיון לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בראיון, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בראיון, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום,. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה.WordPress Image Lightbox