חמישה טיפים בדרך לעצמאות פיננסית

חמישה טיפים בדרך לעצמאות פיננסית

לחופש כלכלי יש הגדרות שונות, אך המשותף לכולן הוא הצורך לקבוע את היעד – ורק אז לבחור את הדרך שתוביל אליו

כולנו רוצים לצאת מעבדות לחירות, כמו אבותינו, אבל מהי בעצם החירות שאנחנו מחפשים? לעצמאות אישית יכולות להיות כמה הגדרות, במיוחד בהיבט הכלכלי.

יש מי שירגישו חופשיים ועצמאיים רק כאשר לעולם לא יידרשו עוד לעבוד לפרנסתם – אולם לפוזיציה הזו קשה להגיע. אחרים – אולי הרוב – ירגישו חירות פיננסית כאשר יצליחו לחסוך ולצבור סכומי כסף נאים, שיבטיחו להם אפשרות לחיות ברמת החיים שהם שואפים אליה – וחשוב יותר, יעזרו להם לעבור בהצלחה גם אירועי משבר, מבלי ליפול לבור כלכלי ולהשתעבד להלוואות, חובות והחזרים, למשך שנים ארוכות.

עבור מי ששואף לעצמאות פיננסית שאולי לא תפטור אותו מהצורך לעבוד, אך תעניק לו מעט יותר אפשרויות להגשים חלומות – אספנו כאן כמה טיפים חשובים.

1. קחו אחריות על הכסף שלכם

הדרך לעצמאות פיננסית מתחילה בלקיחת אחריות על הכסף שלכם. כדאי לעשות רשימה של החסכונות שלכם כדי להבין היכן הם מנוהלים ומה ההון העומד לרשותכם. הקפידו לשאול את השאלות הנכונות ולחקור היטב איפה כדאי לכם לחסוך את הכסף שלכם. איך עושים זאת? קודם כל, מפסיקים להתעלם מהמכתבים מהבנק, מחברות הפנסיה ומהביטוח ומחברות האשראי. פתחו את המכתבים מיד כשהם מגיעים, וקראו אותם בעיון. בעת הצורך, ניתן להיעזר במדריכים שונים ברשת כדי להבין את המונחים השונים. בדקו כמה עמלות אתם משלמים, וכמובן דמי הניהול.

אחרי החשבון בבנק ניתן לעקוב כיום בדרך פשוטה וקלה – תעודת הזהות הבנקאית, שהבנקים מחויבים לשלוח ללקוחותיהם בדואר אחת לשנה, ומופיעה גם באזור האישי באתר הבנק. בתעודת הזהות הבנקאית ניתן למצוא מידע על התנועות בחשבון, על יתרת זכות או חובה, על יתרת משכנתה, על הריבית שאתם משלמים על הלוואות, העמלות שגובה הבנק, ועוד. כל המידע הזה יסייע לכם להבין היכן אתם עומדים מבחינה פיננסית – וגם להשוות תנאים מול לקוחות אחרים, שאולי משלמים ריבית נמוכה יותר או נהנים מפטור מעמלות שונות.

2. ניהול כלכלי נכון

בעולמנו, לא מספיק לעבוד קשה, וחשוב מאוד להקפיד על ניהול טוב ויעיל של הכסף שלכם. כך למשל, אם קיבלתם ירושה או סכום כסף גדול, חשוב לבחור את הדרך הנכונה ביותר לשמור על ערך הכסף ולהגדיל אותו.

אחת האפשריות היא תיק השקעות מנוהל אשר עשוי לסייע לכם לעשות זאת, אם ינוהל בצורה נכונה ואחראית, המותאמת לצרכים ולמטרות שעבורם אתם מעוניינים לחסוך. “חשוב להצטייד בהרבה סבלנות, ללמוד את חוקי המשחק – ולהקפיד לא לאבד את הראש בעתות לחץ בשוק ההון”, אומר יוסי לוי, מנכ”ל מור בית השקעות. “ההתנהלות הגרועה ביותר היא לקנות כשכולם קונים ולמכור כשכולם מוכרים. כדאי לקבל החלטות השקעה שקולות, ולבחור בגורם שאתם סומכים עליו לניהול הכסף שלכם”.

לוי ממליץ גם לדאוג לניהול סיכונים – כלומר, השקעה במגוון אפיקים שונים, שאינם תלויים זה בזה. זאת, במטרה לצמצם הפסדים במקרה של ירידה באחד מאפיקים אלה.

3. חסכו היום – בשביל המחר

קשה להתפשר על רמת החיים שאנחנו רוצים, והפיתוי לבזבז את כל ההכנסות שלנו, בכל שלב בחיים, הוא גדול. אולם במיוחד בגיל צעיר, וכן בשלבים בחיים שבהם ההכנסה היא הגדולה ביותר, כדאי לתכנן את העתיד – ולשים כסף בצד. כמה? ככל האפשר מבלי לפגוע ברמת החיים שלכם. כדאי לזכור שככל שתתחילו לחסוך מוקדם יותר, תיהנו משנים רבות יותר של ריבית על הכסף – כך שעשויים  להצטבר לכם סכומים גדולים יותר.

איך עושים את זה? – לוי מציע לערוך טבלה מסודרת של ההכנסות וההוצאות ולראות מה הסכום המדויק שתוכלו להפנות לחיסכון. “ניתן לבחור במוצרים שמאפשרים הוראת קבע, כמו קרנות נאמנות, כך שהחיסכון שלכם יגדל אוטומטית מבלי שתצטרכו לזכור להעביר אליו כספים”.

4. בנו תוכנית מקיפה

כדי למצוא את הדרך הנכונה להגיע ליעדכם – עליכם לדעת מהו היעד הזה. הגדירו לעצמכם מהי המטרה שלכם בכל הנוגע להתנהלות כלכלית: האם אתם מתכננים לרכוש נכס? האם אתם רוצים לטוס לטיול עם הילדים? האם אתם רוצים להגיע לפנסיה עם סכום כסף גדול מספיק שיאפשר לכם רמת חיים גבוהה? כל אחד מיעדים אלה מצריך תוכנית חיסכון שונה.

לאחר שהחלטתם מהו היעד שלכם, קבעו את אבני הדרך בדרך אליו: מהי המטרה שלכם לשנה הקרובה, לזו שאחריה, לעוד חמש שנים ולעוד עשר שנים. קביעת מטרת העל ותתי-המטרות תסייע לכם לפרק את התוכנית לסדרה של צעדים קטנים יותר, כדי להגיע כל פעם ליעד הנוכחי. התוכנית גם תעזור לכם לראות את היעד לנגד עיניכם – כמו מגדלור המכוון ספינות בים, ומזכיר להן לאן בדיוק הן רוצות להגיע גם כשהגלים מסיטים אותן מהמסלול.

5. אל תמשכו את כספי הפיצויים וקרנות ההשתלמות

כאשר אנו עוברים ממקום עבודה אחד לאחר, נפתחת בפנינו האפשרות למשוך את כספי פיצויי הפיטורים וקרנות ההשתלמות שצברנו. “זה אמנם מפתה מאוד ליהנות מהסכום שהצטבר, העשוי להיות גבוה; אך משיכה של כספים אלה שוברת את רצף החיסכון ופוגעת בו קשות. 1,000 שקלים שמשכתם היום, יכולים להיות כמה אלפי שקלים כשתצאו לפנסיה – ואתם עלולים לחוש בחסרונם בעתיד. בנוסף, מדובר באפיקים שאין עליהם מס לאחר שש שנים, וברוב המקרים, עדיף לקחת הלוואה עם ריבית נמוכה מאשר למשוך את הכספים הללו”.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

עצמאות פיננסית עשויה לסייע לכם לא רק להגשים מטרות, כי אם גם להרגיש ביטחון בעתידכם. לכן, כדאי להשקיע את הזמן הנדרש כדי לעשות סדר פיננסי ולהשיג שליטה על החסכונות שלכם.

המרואיין בכתבה הוא מר יוסי לוי, מבעלי השליטה ועובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. יוסי לוי הינו בעל רישיון מספר 7403 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות/פנסיוני או תחליף לכזה. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox