בלי מינוסים מיותרים: 4 טיפים פיננסים לחופש הגדול

בלי מינוסים מיותרים: 4 טיפים פיננסים לחופש הגדול

הכל אני יכול בחופש הגדול – ואמא ואבא משלמים על זה, ביוקר. כך נעבור את הקיץ בשלום

החופש הגדול הוא אולי משאת נפשם של הילדים, אך לרוב מדובר בתקופה לחוצה במיוחד עבור ההורים. הילדים נהנים מהיציאה מהשגרה, מחוויות חדשות, ומשינה עד מאוחר; ואילו ההורים נאלצים לממן קייטנות באלפי שקלים, פעילויות פנאי כמו ביקורים בבריכה ובקולנוע, סעודות משפחתיות במסעדות ובחלק מהמקרים גם נופש משפחתי, בישראל או בחו”ל. לא פעם, תקופת החופש פוערת בור בתקציב המשפחתי.

אלא שהחופש הגדול הוא גם הזדמנות מצוינת ללמד את הילדים חינוך פיננסי. יוסי לוי, מנכ”ל מור בית השקעות מציין כי חשוב להתאים את אופי ההסברים לגיל הילד. “כאשר מדובר בילדים צעירים, נוכל לקחת אותם לסופר ולהסביר להם שהם יכולים לקנות משהו אחד. בגיל יותר מבוגר, נוכל לציין בפירוש את הסכום שמוקצה לרשותם. בגילאי העשרה, אפשר בהחלט להתחיל ללמד אותם על חיסכון, ולעודד אותם לעבודה במהלך החופש הגדול”.

מעבר להזדמנות לחינוך פיננסי עבור הילדים, גם אנו המבוגרים יכולים ללמוד כיצד להתכונן להוצאות כספיות גדולות בחופש הגדול. כך למשל, ריכזנו ארבעה טיפים קצרים שלהערכתו עשויים לעזור לכם לחסוך ולנהל נכון את הכסף בזמן חופשות ארוכות עם הילדים.

1. להתכונן לשנה הבאה

ההצעה הכי טובה: להתכונן מראש לחופש באמצעות חיסכון ייעודי. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות השקעה בקרן נאמנות. “קרן נאמנות היא התאגדות של אנשים המשקיעים יחד את כספם בקרן אחת, באמצעות מנהל מקצועי, ובמדיניות קבועה מראש לגבי סוג ההשקעה”, מסביר יוסי לוי, מנכ”ל מור בית השקעות. “באמצעות קרן נאמנות, יכולים גם אנשים ללא רקע והבנה פיננסית ליהנות מחשיפה למגוון מוצרים פיננסיים – מניות, אג”ח, מט”ח ועוד. יתרונות נוספים הם האפשרות להשקיע גם סכומים נמוכים יחסית, וכן הנזילות הגבוהה – ניתן לקנות ולמכור בדרך כלל בכל יום מסחר. נציין כי ישנן קרנות נאמנות סולידיות אשר יכולות להתאים לחיסכון לטווח קצר-בינוני, וניתן לחסוך אליהן בהוראת קבע מידי חודש”.

2. הכינו תקציב מראש

 

בין אם התכוננתם מראש או לא, כדאי לשבת ולתכנן מראש את תקציב החופשה הגדול. החופש “נופל” על משפחות רבות בהפתעה, אף שהוא ידוע מראש וחוזר מדי שנה. לכן, במקום להתעלם מקיומו, עדיף להתכונן כמה שיותר מוקדם. יש להעריך את עלויות הקייטנות, כשניתן להתבסס על מידע משנים קודמות, או מחברים; ואפשר גם לחשוב על פתרונות חלופיים וזולים יותר, כמו למשל קייטנה ביתית של קבוצת הורים, כאשר בכל יום מתאספים הילדים בבית אחר. בדקו מראש כמה ימי חופשה מהעבודה יעמדו לרשותכם בשלב זה של השנה – כדי שלא תחרגו מהמכסה.

כעת, כשיש לכם עלות משוערת של קייטנות, הביאו בחשבון גם עלויות של בילויים כגון מינוי משפחתי לבריכה, מסעדות ובתי קולנוע.

3. גם את החופשה המשפחתית צריך לתכנן

ישראלים רבים, בדומה להורים בכל העולם, מנצלים את חופשת הקיץ של הילדים לחופשה משפחתית, לעתים בחו”ל ולעתים בישראל. תכנון מוקדם של החופשה מאפשר לא רק להיערך לקראתה מבחינה פיננסית – אלא גם לחסוך בעלויות. כך למשל, במקרים רבים, כרטיסי טיסה המוזמנים זמן רב מראש, יהיו זולים יותר בחלק מהמקרים; ובנוגע ללינה, בהזמנה מוקדמת קיימות אפשרויות רבות בטווח מחירים מגוון, בעוד שככל שמתקרבים לחופשה עצמה, נתפסים המקומות המשתלמים יותר והמחירים עולים.

החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת ללמד את הילדים חינוך פיננסי

4. לעבור את הקיץ בשלום ללא הלוואה

עם כל הרצון הטוב, לא תמיד נזכרים בזמן להתכונן מראש לחופשת הקיץ; אורח החיים לחוץ ועמוס, ומדי יום יש עניינים שוטפים שצריך לדאוג להם. במקרים כאלה, כדי למנוע משיכת יתר בבנק, ניתן ליטול הלוואה – אך להערכתנו יש אפשרויות משתלמות יותר מהלוואה בבנק.

יוסי לוי, מנכ”ל מור בית השקעות מציין כי מי שחוסך בקופת גמל או קרן השתלמות במשך שלוש שנים לפחות, יכול לבקש מהן הלוואה – שהיתרונות שלה רבים: ראשית, לרוב הריבית נמוכה יותר מאשר בהלוואה בנקאית, ושנית, התנאים טובים יותר, ואין צורך בערבים.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

בעזרת תכנון מראש אפשר לעבור את החופש בשלום פיננסי, וליהנות בראש שקט מהקרבה המשפחתית ומההזדמנויות לצבור חוויות משפחתיות מגבשות. חופש גדול נעים J

המרואיין בכתבה הוא מר יוסי לוי, מבעלי השליטה ועובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. יוסי לוי הינו בעל רישיון מספר 7403 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות/פנסיוני או תחליף לכזה. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox