יש לכם אזרחות אמריקאית? הכירו את קרן הנאמנות שעשויה לחסוך לכם בתשלום המס

יש לכם אזרחות אמריקאית? הכירו את קרן הנאמנות שעשויה לחסוך לכם בתשלום המס

לאחר שתעודות הסל נהפכו לקרנות סל, למשקיעים בעלי אזרחות כפולה כבר לא משתלם להשקיע בהן – בשל שיעורי המס הגבוהים. קרן נאמנות ישראלית המסווגת כקרן QEF, עשויה לאפשר לכם ליהנות מתשלום מס מופחת

16/04/2019

עד לאחרונה, אחד מאפיקי ההשקעה העיקריים של ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית היה תעודות סל – מאחר שאלה סיפקו להם הגנה מפני תשלום מס כפול, גם בישראל וגם בארה”ב. ואולם, החל באוקטובר 2018, נהפכו תעודות הסל לקרנות סל, בעקבות הרפורמה שביצעה רשות ניירות ערך.

עבור ישראלים-אמריקאים, השינוי הזה היה חדשות רעות, שכן הקרנות נחשבות לפי כללי המס האמריקאים לחברת השקעה פסיבית זרה, PFIC. כעת, הם נדרשו לשלם על השקעה זו מס רווחי הון גבוה, של כ-37%, בתוספת ריבית על הרווחים הצבורים – ובסך הכל, מס שיכול להגיע לכ- 50% ואף 60%. לשם השוואה, המס על קרנות סל הוא בגובה של כ-25%. ואם לא די בכך, תשלום המס הגבוה אינו מוכר לצורך קיזוז הפסדים כנגד רווחים ממכירת ניירות ערך אחרים.

הפתרון

עבור משקיעים תושבי ישראל בעלי אזרחות אמריקאית המחפשים אפיק השקעה חדש ומשתלם יותר מבחינת המיסוי, נפתחה אפשרות חדשה בשוק – קרן נאמנות ישראלית, הידועה כקרן Qualified Electing Fund- QEF. המשקיעים בקרן נאמנות במסלול , יכולים לדווח על הכנסות ורווחים מדי שנה בדומה לאזרח ארה”ב המשקיע בקרן אמריקאית. מחזיקי היחידות בקרן נאמנות זו מחויבים במס על החלק היחסי של ההכנסה הרגילה ורווחי ההון של הקרן, כמו בקרן נאמנות אמריקאית.

מסלול ה-QEF עשוי לספק למשקיעים הזדמנות לשלם שיעורי מס נמוכים משמעותית מאלה של מוצרי PFIC – עד 25% בלבד. אמריקאים המתגוררים בישראל יכולים בתנאים מסוימים לקבל זיכוי על המס ששילמו כאן וכן ליהנות משיעורי המס המופחתים, להם זכאי מי שהחזיק ניירות ערך לתקופה ארוכה (יותר מ-12 חודשים), בשיעור מקסימלי של כ-20%.

בית ההשקעות מור, בשיתוף פעולה עם חברת פיליפ שטיין** המשמשת כיועץ חיצוני למנהל הקרן, הקים את קרן מור (QEF (2B תיק מנוהל* (מס’ קרן 5128376), המיועדת בין היתר לאותם בעלי אזרחות כפולה, ישראלית ואמריקאית, המעוניינים במכשיר השקעה עם אפשרות לשיעורי מס  אטרקטיביים  יותר מקרנות סל .

לדברי פיליפ שטיין, מנכ”ל חברת פיליפ שטיין, הקרן החדשה היא קרן הנאמנות הראשונה בישראל שמאפשרת לאזרח אמריקאי לדווח לרשויות האמריקאיות על תוצאות ההשקעה, ובכך הוא עשוי ליהנות מתשלום מס מופחת ביחס להשקעה בקרן נאמנות ישראלית רגילה שעשויה בקלות להגיע ל- 40% תשלום מס או יותר. “המשקיעים האמריקאים שגרים בישראל מקבלים למעשה אפשרות להיות כמו עמיתיהם הישראלים ובתנאים מסוימים לשלם מס של 25% על הרווחים בקרן. בפועל, בכל שנה תספק מור מידע עבור הדוח האישי של המשקיעים בעלי האזרחות הכפולה נכון לסוף שנה. בכך נפתחת למשקיעים אמריקאים הגרים בישראל אופציה אטרקטיבית להשקעה”, מסכם שטיין.

האמור לעיל לא מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן, אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. רכישת יחידות בקרן תיעשה עפ”י תשקיף/ דו”ח שנתי ודוחות מידיים שבתוקף. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם. פרופיל חשיפה: 2 – עד 30% חשיפה למניות בערך מוחלט,  B-  30% חשיפה למט”ח בערך מוחלט. אין בתשואות בעבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד. (*) קרן חדשה שיחידותיה הוצעו לציבור לראשונה ביום 23.10.18. (**) משרד רו”ח פיליפ שטיין, המתמחה במיסוי בינלאומי, משמש כיועץ חיצוני למנהל הקרן בהיבטים הנוגעים להכרה בקרן כ- QEF  כגון הפקת, עריכת ופרסום דוחות תקופתיים שנדרשים לצורך הכרה בקרן במעמד של QEF.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox