קופת גמל להשקעה – כל מה שצריך לדעת על חיסכון לכל מטרה 850500

קופת גמל להשקעה: כל מה שצריך לדעת על חיסכון לכל מטרה

גמל להשקעה הוא חיסכון גמיש, שמאפשר למקסם את החיסכון בכל נקודת זמן בחיים. הנה כל מה שצריך לדעת על פתיחת הקופה, ניוד, תקרת הפקדה, חיסכון לעצמאים ועוד

החיים שלנו דינמיים ומשתנים כל הזמן. לכן, אנחנו צריכים שגם החיסכון שלנו יהיה גמיש מספיק כדי להתאים למטרות המשתנות. אחרי שנים שבהן נאלצנו לחפש אפיק חיסכון לטווח זמן שמתאים בדיוק למטרה שלנו וגם הציע ריבית מספיק טובה, קופת גמל להשקעה מציעה חיסכון גמיש לכל מטרה, שמאפשר לשנות ולהתאים בדרך, לחסוך לטווח ארוך או קצר, וגם - ליהנות מהטבת מס משמעותית.

הנה מידע חשוב שליקטנו בנושא פתיחת קופת חיסכון, ניוד (העברה), תקרת הפקדה, יתרונות ועוד.

 

מה זה קופת גמל להשקעה ולאיזה סוג חיסכון היא מתאימה?

גמל להשקעה הוא חיסכון שמושקע בשוק ההון באמצעות מנהלות ומנהלי השקעות מקצועיים, בהתאם למסלול לבחירתך. ניתן לבחור מסלול ההשקעה שמתאים להעדפות ולצרכים שלך או לפצל את החיסכון בין כמה מסלולים. ניתן גם להעביר את הכסף בין מסלולי השקעה בכל עת לבחירתך (תוך ארבעה ימי עסקים, ואם המועד חל בשלושת ימי העסקים הראשונים של החודש, תדחה העברה ליום העסקים הרביעי).

חשוב לציין שיש גמישות מלאה גם בהחלטה על משך הזמן שבו תרצו לחסוך ואפילו על אופן ההפקדה לחיסכון. אפשר לחסוך למשך כמה חודשים, כמה שנים ואפילו עד הפנסיה. ניתן להפקיד לקופה בהפקדה חודשית קבועה, בהפקדות חד-פעמיות או בשילוב שלהן עד תקרת ההפקדות השנתית, ומותר לך גם לשנות את דעתך כמובן.

הגמישות הזו היא שהופכת את המסלול לנוח במיוחד לחיסכון לכל מטרה. בין המטרות של החוסכות והחוסכים תוכלו למצוא למשל:

  • חיסכון לילדים ולנכדים
  • חיסכון לחופשה
  • חיסכון להחלפת הרכב ולשיפוץ הדירה
  • חיסכון להון עצמי לדירה
  • חיסכון ללימודים
  • חיסכון ליום סגריר - למקרה שתצטרכו סכום כסף נזיל בהתראה קצרה
  • השלמה לחיסכון לפנסיה

אם החיסכון הוא למטרה כלשהי אך אתם זקוקים בכל זאת לכסף נזיל כעת, ניתן גם להיעזר בהלוואה כנגד החיסכון שצברתם בקופה. כך אפשר לרכוש את מה שתכננתם, ובמקביל, להמשיך לחסוך כדי להשיג את המטרות שלכם.

 

קופת גמל או קופת גמל להשקעה?

זה המקום לדבר גם על ההבדלים בין שני מכשירי חיסכון עם שמות דומים, אבל שימושים שונים. קופת גמל רגילה היא סוג של חיסכון פנסיוני, שבה כל הכספים המופקדים מיועדים למשיכה כקצבת פנסיה לאחר הפרישה מעבודה. במסלול זה אתם זכאים להטבות מס על ההפקדות לקופה, וכל הכסף שצברתם בקופה מהפקדות עד לתקרת הטבות המס, פטור מתשלום מס רווחי הון בעת המשיכה וישנן גם הטבות מס נוספות בעת המשיכה.

לעובדות ולעובדים שכירים, חלק מההפקדות לקופת גמל נעשות על חשבון המעסיק. אם אתם עצמאים, תוכלו להכיר בחלק מההפקדה לקופת גמל עד תקרת ההפקדה השנתית - כהוצאה שתאפשר לכם להקטין את ההכנסה החייבת במס, ותקבלו זיכוי מס על חלק אחר מההפקדה.

קופת גמל להשקעה ירשה אמנם את השם מקופת הגמל וגם בה מנוהלים כספי החוסכות והחוסכים על ידי מנהלי השקעות מקצועיים, אך זהו חיסכון גמיש לכל מטרה, שאותו ניתן למשוך בכל עת ולשלם מס רווחי הון בשיעור של 25% מהרווחים שנצברו בקופה. יחד עם זאת, ניתן להחליט לשמור על החיסכון במסלול זה עד לאחר גיל 60 - ובמקרה זה ניתן למשוך את הכסף כקצבה פטורה ממס רווחי הון וממס הכנסה, באמצעות העברתה לקרן פנסיה.

 

האם מסלול חיסכון מסוג זה מתאים גם לעצמאיות ולעצמאים?

כל אחת ואחד יכולים לחסוך בקופה זו. עצמאים ושכירים יכולים לחסוך בה סכומים לבחירתם. ניתן לחסוך בקופה לכל בני המשפחה: בן או בת זוג, ילדים או נכדים למשל. כאשר אתם בוחרים במסלול חיסכון מסוג גמל להשקעה, חשוב לבחון את איכות בית ההשקעות והתוצאות שלו לאורך השנים, כמו גם מחלקת המחקר שלו.

 

איך לפתוח גמל להשקעה ומהם היתרונות של מור גמל ופנסיה?

אפשר לבצע פתיחת קופת גמל באמצעות מילוי טופס הצטרפות דיגיטלי תוך דקות ספורות, או באמצעות שירות הלקוחות בטלפון או בדואר אלקטרוני. מור גמל ופנסיה מנהלת מיליארדי שקלים בקופות גמל רגילות, קרנות השתלמות וגמל להשקעה, במגוון רחב של מסלולי השקעה. מנהלות ומנהלי ההשקעות המקצועיים של מור, נשענים על פעילות המחקר והאנליזה האיכותית של מחלקת המחקר, ועל הניסיון המצטבר של בית ההשקעות בניהול השקעות במשך למעלה מ-15 שנים. בשנת 2022 נבחרה מור גמל ופנסיה לגוף הגמל וההשתלמות של עדיף, בפעם השלישית ברציפות.

 

תקרת הפקדה לקופת גמל להשקעה

מדי שנה ניתן להפקיד לחיסכון זה עד 79,005 שקלים נכון לשנת 2024, כדי ליהנות מהיתרונות הרבים שהיא מציעה. ניתן לחסוך לכל בני המשפחה, כאשר תקרת הפקדה זו חלה על כל קופה בנפרד.

 

ניוד קופת גמל להשקעה - האם ניתן להעביר?

אם יש ברשותך קופה שמנוהלת בגוף אחר, אפשר לבצע ניוד ולהעביר את החיסכון למור גמל ופנסיה בלחיצת כפתור, כחלק מתהליך ההצטרפות או בכל זמן אחר לאחר מכן. תהליך ניוד גמל להשקעה אורך מספר ימים ואינו כרוך בתשלום מס רווחי הון.

היתרון הגדול של מכשיר חיסכון זה הוא בגמישות הגדולה, בניהול ההשקעות, בהפקדה ובמשיכה. לצד זאת, נציין את העלויות האטרקטיביות ביחס למוצרי השקעה נזילים אחרים, דחיית מס (אפקט של ריבית דריבית לאורך תקופת ההשקעה) ואפשרויות השקעה מגוונות: גישה לעסקאות לא סחירות וקרנות השקעה שפתוחות לרוב עבור גופים מוסדיים ולקוחות כשירים בלבד.

יתרונות אלו הופכים את הקופה לאפיק חיסכון מועדף לכל מטרה ולכל טווח זמן.

 

הערות משפטיות

הדברים מוצגים באופן אינפורמטיבי תמציתי בלבד ואין לראות בהצגת הכתבה משום פרסום, שיווק מסוג כלשהו, הצעה לשיווק או ייעוץ מסוג כלשהו. מבלי לגרוע מהאמור, אין לראות בהצגת הכתבה משום שיווק פנסיוני או הצעה או הזמנה לשיווק כאמור והם אינם מהווים תחליף לייעוץ/לשיווק בידי בעל רישיון לפי דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. יובהר כי אין לראות בדברים משום ניתוח מלא של כלל הנושאים המאוזכרים ואינם באים להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא. מור גמל ופנסיה בע"מ הינה חברה המנהלת קופות גמל והיא עוסקת בשיווק פנסיוני באמצעות בעלי רישיון שיווק פנסיוני המועסקים על-ידה. אי עמידה בפירעון הלוואה או בהחזר אשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

איך לא תפספסו את היתרונות של קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה משלבת בין חיסכון ארוך טווח לנזילות, ומושכת משקיעות ומשקיעים רבים, אבל שינויים שבוצעו לאחרונה הפכו אותה לאטרקטיבית יותר

הבחירה בידיכם: איך מניידים את קרן ההשתלמות?

הבחירה בידיכם: איך מניידים את קרן ההשתלמות?

מהו תיקון 190 לפקודת מס הכנסה?

הכירו את אפשרות ההשקעה לגיל הפרישה בה תוכלו ליהנות מהטבות מס משמעותיות

5 דברים שחשוב לדעת על פנסיה

איך עוקבים אחר ביצועי הפנסיה, אילו התאמות אישיות ניתן לעשות ומה ההשפעה של הגיל על מסלולי ההשקעה?

מה חשוב לדעת על עולם ההשקעות רגע אחרי הקורונה?

דווקא עכשיו: טיפים חשובים שכדאי להכיר

בלי מינוסים מיותרים: ארבעה טיפים פיננסים לחופש הגדול

ככה תצליחו לחסוך ולנהל נכון את הכסף בזמן חופשות ארוכות עם הילדים

חמישה טיפים בדרך לעצמאות פיננסית

לחופש כלכלי יש הגדרות שונות, אך המשותף לכולן הוא הצורך לקבוע את היעד - ורק אז לבחור את הדרך שתוביל אליו