סיון זלצברג 850500

מדריך קרנות מחקות והשקעה במדדים

סיון זלצברג, סגנית מנהל קרנות סל ומחקות

על מנת להבין מה זו קרן מחקה ומה הערך הפיננסי של השקעה בה, יש להבין תחילה מהו מדד

מדד הוא למעשה תיק היפותטי של החזקות השקעה, המייצג פלח שוק פיננסי בעל מאפיינים ספציפיים. לכל מדד מתודולוגיה משלו, המחושבת ומתוחזקת על ידי עורך המדד.

המתודולוגיה מכילה, בין היתר, הסבר מפורט אודות מאפייני המדד, על פיו נכללים בו ניירות הערך ואופן חישוב ערך המדד. לרוב הערכים נגזרים מחישוב ממוצע משוקלל של ערך התיק הכולל, על פי מחיר או שווי שוק. ככאלה, מדדים המשוקללים במחיר יושפעו יותר משינויים בהחזקות בעלות המחיר הגבוה ביותר, בעוד שמדדים המשוקללים בשווי השוק יושפעו במידה רבה ביותר משינויים במניות הגדולות ביותר.

מגוון רחב של משקיעים משתמשים בערכי המדדים לצורך מעקב אחר השווקים הפיננסיים וניהול תיקי ההשקעות שלהם, אחרים משתמשים בהם כמדדי השוואה לביצועים ומנהלי קרנות משתמשים בהם כבסיס ליצירת קרנות מחקות הניתנות להשקעה.

S&P500 לדוגמה, הוא אחד ממדדי המניות הפופולריים ביותר למעקב אחר ביצועי השוק האמריקאי. המדד מכיל כ-500 מניות של החברות הגדולות בארה"ב ועל מנת לעקוב אחר המדד יש לרכוש 500 מניות בהתאם להרכב המדד. השקעה ישירה במדד היא יקרה מאוד ולרוב משקיעים אינם יכולים להשקיע בו ישירות - הקרנות המחקות נותנות את המענה הזה למשקיע.

 

השקעה בקרן מחקה

זהו מכשיר השקעה שמטרתו להשיג תוצאות דומות ככל הניתן לשיעורי השינוי במדד מסוים או סחורה מסוימת. במילים אחרות, השקעה בקרן מחקה מציעה חשיפה למדד שלם, כלומר לניירות ערך רבים הכלולים במדד, בעלות יחסית נמוכה.

השקעה בקרן זו היא סוג של השקעה פסיבית. המונח התפתח מעצם כך שהקרן למעשה מחקה את המדד המשמש לה כנכס מעקב, מכאן שלמנהל הקרן אין שיקול דעת באשר להרכב ניירות הערך הכלולים במדד, ומתודולוגיית המדד היא שמכתיבה את ההשקעה בקרן.

אחת לתקופה מתעדכן הרכב המדד, לצד שינויים בניירות ערך בודדים - בכל שינוי שכזה המשקיע הוא פסיבי לחלוטין והקרן מתאימה את ההשקעות למדד.

 

החידושים

שינויים גלובליים, התפתחות וחדשנות בשווקים, השפיעו רבות על השוק הפיננסי בכלל ועל עולם הקרנות בפרט. על מנת לספק את המשקיעים, נדרשו מנהלי קרנות לעמוד בדרישות מקיפות ולפתח קרנות ומדדים חדשניים, עכשוויים ומעניינים, מה שהביא לעליה משמעותית במספר הקרנות המחקות המנוהלות בשוק.

אחד הגורמים שאפשרו את ההתפתחות הדי מהירה הזו הוא כניסתם של עורכי מדד חדשים, בעזרתם מנהלי הקרנות החלו לפתח מדדים חדשים המתייחסים למגזרי שוק, פלחים וענפים שלא היו קיימים קודם לכן.

קרנות מחקות עדיין עוקבות אחר מדד המוגדר מראש, אך הן מספקות השקעה ממוקדת וחשיפה לשוק מגוון הרבה יותר מאשר בעבר, בתחומים כמו סייבר, תשתיות, טכנולוגיה, רפואה וכדומה, וגם בשווקים ואזורים גיאוגרפיים חדשים, וכל זה בעלות נמוכה יחסית.

קיימות אפשרויות רבות במסגרתן מנהל הקרן יכול להקים מדד בשיתוף פעולה עם עורך המדד. במור אנו עורכים בדיקות מקיפות על השוק במטרה לאתר את התחומים הרלוונטיים להערכתנו, בעזרת מחלקת מחקר ואנליסטים מהשורה הראשונה, וצוות שיווק שמטרתו להגדיר את המדד בצורה הטובה ביותר.

 

איך רוכשים קרן מחקה?

ניתן לרכוש יחידות של קרנות מחקות באמצעות חבר בורסה. יש להגיש את הבקשה עד השעה היעודה המופיעה בתשקיף הקרן. מחיר היחידה מחושב אחת ליום, הוא קבוע ואחיד לכל רוכשי היחידות.

 

הערות משפטיות

האמור לעיל אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן נאמנות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במסמך זה, בתוכנו משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. ממסך זה בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור. המידע המוצג במסמך זה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש במידע זה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח על תשואות דומות בעתיד.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

השקעה בקרנות נאמנות: המדריך המלא

איך אפשר להשקיע בקרן נאמנות וכיצד לבדוק את ביצועיה? כל מה שצריך לדעת על קרנות נאמנות

מדריך: איך לבחור קרן נאמנות?

ארבעה פרמטרים שכדאי לבדוק כדי לקבל את ההחלטה המתאימה לכם

שוק ההון: חמישה מושגים שחשוב להכיר

מתעניינים בהשקעה בבורסה? אלו מושגי הבסיס שכדאי להתחיל מהם

ניוד תיקי השקעות: איך להעביר תיק מנוהל?

שלושה צעדים שיסייעו לך לנייד את תיק ההשקעות בקלות

קרנות נאמנות: המדריך למשקיעים סולידיים

כך תבחרו קרן נאמנות עם חשיפה נמוכה יחסית לסיכונים

פתיחת תיק השקעות – המדריך המלא לניהול תיקים

איך לפתוח תיק השקעות ואיך מתבצעת בניית התיק? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת

מדריך: קרנות מחקות והשקעה במדדים

מהי קרן מחקה וכיצד השינויים הגלובליים בשווקים משפיעים על עולם הקרנות?

למה כדאי להשקיע גם בנכסים לא סחירים?

זאת הסיבה שנכסים לא סחירים הם חלק משמעותי מהחסכונות שלנו

איזה אחוז מתיק ההשקעות להשקיע במניות?

ככה תדעו איך להסתכל על מכלול הנכסים שברשותכם כדי למקסם את החיסכון