קרן פנסיה נבחרת850500

קרן פנסיה נבחרת - המדריך

מי בוחר את קרן הפנסיה הנבחרת, האם מדובר בדמי הניהול הנמוכים ביותר בשוק - ומה מטרת המהלך

ממשלת ישראל מבקשת לעודד את אזרחיה לחסוך סכומים גבוהים ככל האפשר לפנסיה. המטרה היא לאפשר לישראלים וישראליות רבים לצאת לגיל הפרישה עם פנסיה גבוהה מספיק שתאפשר רווחה כלכלית מיטבית. בדרך זו יוכלו לחיות בכבוד מבלי להסתמך על קצבאות של המדינה.

מעבר להטבות המס הניתנות לחוסכים ולחוסכות בקרנות פנסיה וקופות גמל, לפני מספר שנים החליטה המדינה לעשות צעד נוסף ולצאת במכרז "קרנות פנסיה נבחרות". במכרז זה, מתבקשות החברות להציע דמי ניהול אטרקטיביים במיוחד. ההצעות הזוכות מאפשרות לגופים המנהלים שנבחרו להציע לציבור "קרן פנסיה נבחרת" – כזו המוצעת באופן אוטומטי לשכירים ושכירות שאינם יכולים או רוצים לבחור בעצמם את קרן הפנסיה, או למי שמעוניין לעבור לקרנות פנסיה אחרות מבלי להתמקח על דמי הניהול שייגבו.

מאז שייצא לדרך פרויקט קרנות הפנסיה הנבחרות בשנת 2016, ערך משרד האוצר שלושה מכרזים עבור קרנות אלה. במכרז האחרון שהתקיים בספטמבר 2021, זכתה בין היתר חברת "מור גמל ופנסיה בע"מ".

למידע נוסף על קרן הפנסיה הנבחרת של מור >>


מה ההבדל בין קרן פנסיה רגילה לפנסיה נבחרת?

בעוד דמי הניהול הממוצעים מתוך ההפקדות לקרנות הם 1.95%, בקרן פנסיה נבחרת דמי הניהול נמוכים יותר כך ששיעורם המקסימאלי הוא 1% בלבד. כדאי להביא בחשבון שגם אחוזים בודדים מצטברים לסכומים גבוהים מאוד בחסכונות המתפרשים על פני שנים ארוכות.

בנוסף, בקרן פנסיה נבחרת התהליך מתקצר, כיוון שהמצטרפים והמצטרפות לא נדרשים לעבור תהליך של הצהרת בריאות וחיתום רפואי.

 

מי יכול לחסוך בקרן?

מעסיקים, אשר לעובדים ולעובדות שלהם עדיין אין קרן פנסיה והם לא בוחרים קרן בעצמם, נדרשים לבחור עבור העובדים באחת מקרנות הפנסיה הנבחרות שזכו במכרז הרלוונטי. עם זאת, גם חוסכים אחרים יכולים לבחור להעביר את הפנסיה שלהם לקרן הנבחרת.

 

האם אפשר להעלות את דמי הניהול בקרן פנסיה נבחרת?

על פי תנאי המכרז של משרד האוצר, דמי ניהול עבור חוסכים וחוסכות שהצטרפו לקרן פנסיה נבחרת ייוותרו כפי שהם ולא יעלו במשך 10 שנים לפחות לאחר ההצטרפות. הדבר נכון גם במקרה בו הקרן לא תזכה במכרז הבא או תזכה בו עם דמי ניהול גבוהים יותר.

שאלות בנושא פנסיה? יש לנו את התשובות

הערות משפטיות

הדברים מוצגים בכתבה באופן אינפורמטיבי תמציתי בלבד ואין לראות בהצגת הכתבה משום פרסום, שיווק מסוג כלשהו, הצעה לשיווק או ייעוץ מסוג כלשהו. מבלי לגרוע מהאמור, אין לראות בהצגת הכתבה משום שיווק פנסיוני או הצעה או הזמנה לשיווק כאמור והם אינם מהווים תחליף לייעוץ/לשיווק בידי בעל רישיון לפי דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. יובהר כי אין לראות בדברים משום ניתוח מלא של כלל הנושאים המאוזכרים ואינם באים להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא. מור גמל ופנסיה בע"מ הינה חברה המנהלת קופות גמל והיא עוסקת בשיווק פנסיוני באמצעות בעלי רישיון שיווק פנסיוני המועסקים על-ידה.

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

5 דברים שחשוב לדעת על פנסיה

איך עוקבים אחר ביצועי הפנסיה, אילו התאמות אישיות ניתן לעשות ומה ההשפעה של הגיל על מסלולי ההשקעה?

לדעת MORE על הפנסיה שלך: המושגים שיעזרו לך לדעת יותר

קרן הפנסיה היא אחד החסכונות הכי חשובים שלנו, מאחר שהיא צפויה לסייע לנו לשמור על מצבנו הכלכלי בגיל הפרישה. הנה כל מה שחשוב לדעת כדי להבין הרבה יותר

ניוד קרן פנסיה - מדריך למעבר מהיר ונכון

החיסכון הפנסיוני הוא משמעותי מאוד לעתיד שלנו – וחשוב לוודא שהוא נמצא בידיים נכונות. כיום, קל יחסית לנייד את קרן הפנסיה, אבל כדאי לשים לב לכמה דברים

כל הטעויות שכדאי להימנע מהן בניהול קרן פנסיה

חשוב להתחיל לחסוך לפנסיה בגיל צעיר ככל הניתן, להימנע ככל הניתן ממשיכת כספי הפיצויים ולוודא שהמעסיק ממלא את חובותיו. חמש עצות שיעזרו להגדיל את החיסכון הפנסיוני

למה לא כדאי למשוך קרן השתלמות?

קרן ההשתלמות היא מוצר ייחודי שיש בו יתרונות רבים, ואם נמשוך ממנה את הכסף שהצטבר, לא נוכל עוד ליהנות מיתרונות אלה

איך לא תפספסו את היתרונות של קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה משלבת בין חיסכון ארוך טווח לנזילות, ומושכת משקיעות ומשקיעים רבים, אבל שינויים שבוצעו לאחרונה הפכו אותה לאטרקטיבית יותר

קופת גמל לפי תיקון 190 - מדריך

קופת גמל לפי תיקון 190: מדריך מקיף לחיסכון המשתלם לבני 60 ומעלה

איזה אחוז מתיק ההשקעות להשקיע במניות?

ככה תדעו איך להסתכל על מכלול הנכסים שברשותכם כדי למקסם את החיסכון