לרכוב על גל הצמיחה של הצריכה הפרטית במשק הישראלי

חברות רבות במשק הישראלי מושפעות לחיוב מהצמיחה במדינה. השקעה בהן עשויה לאפשר למשקיעים ליהנות מפירות הצמיחה

24/08/2017

בשנים האחרונות צומח המשק הישראלי בקצב נאה – לא מעט הודות לצריכה הפרטית, שעלתה ב-2016 ב-6.3% ותמכה בתמ”ג, שעלה ב-4% – שיעור גבוה יחסית למדינות מקבילות בארגון מדינות ה-OECD. אף שההערכה היא כי הצמיחה הפרטית צפויה להתמתן בשנים הקרובות, תחזית בנק ישראל המעודכנת עדיין צופה גידול שנתי של 3.5%-3% בשנתיים הקרובות, ולכן, להערכת מחלקת המחקר של מור בית השקעות, המגמות שראינו בשנים האחרונות יימשכו וישנן חברות רבות במשק הישראלי המושפעות לחיוב מהמגמות הללו. השקעה בהן עשויה לאפשר למשקיעים ליהנות מפירות הצמיחה.

לדברי אלי לוי, מנכ”ל מור קרנות נאמנות, גם המשקיעים בשוק ההון נהנו מעליות נאות בשנים האחרונות, לראיה מדד ה-S&P 500 שעלה בשנה האחרונה בכ-15%, ומדד ה-DAX 30 הגרמני שעלה בכ-17%. “עם זאת, מצב המדדים המקומיים מורכב יותר– בעוד המדד הראשי, ת”א 35, רשם ירידה של 2% בשנה האחרונה, הרי שמדד ת”א 90 רשם עלייה נאה של כ-17%. כשמסתכלים על המדדים המרכזיים – למשל ת”א 35 – רואים שהם נמצאים מאחור אף ביחס למדד ת”א 90, שכולל את החברות הקטנות יותר, וגם ביחס למדדים מרכזיים מקבילים בעולם, כדוגמת ה-S&P 500 וה-DAX 30.

הסיבה לכך”, ממשיך לוי “היא חברות הפארמה שתפסו משקל גדול במדדים המרכזיים והקשר שלהן לכלכלה הישראלית הוא מזערי, מפני שעיקר רווחיהן מגיע דווקא מהשווקים הגלובליים. הצניחה האחרונה במניית טבע” מבטאת יותר מכל את הבעייתיות שבהחזקת מדד תל אביב 35. לכן, משקיע ששאף ליהנות מהמומנטום החיובי בכלכלה הישראלית באמצעות השקעה במדד המניות הראשי התאכזב – ואילו משקיעים שניתחו את המגמות המתרחשות בכלכלה המקומית ובחרו מניות בצורה סלקטיבית נהנו מתשואות גבוהות מאוד בשנים האחרונות”.

ביצועים משמעותיים של מדד תל אביב 35 לעומת מדד תל אביב 90

המרווח מאג"ח ממשלתי של החברות האמריקאיות בדירוג A+ וממוצע המקבילות הישראליות בדירוג דומה

מתוך מערכת בלומברג, נכון ליום 24.08.17

“במקביל, מאז המחאה החברתית, ממשלות ישראל הבינו כי לא ניתן להתעלם מנושא יוקר המחיה, והוציאו לפועל בשנים האחרונות כמה צעדים שמנסים לטפל בבעיה”, אומר יוטב קוסטיקה, כלכלן ראשי במור בית השקעות, “מלבד העלאת שכר המינימום, לאחרונה נכנסה לתוקף תוכנית “משפחה נטו” של שר האוצר משה כחלון, שמגדילה את ההכנסה הפנויה של משפחות רבות בישראל באמצעות תוספת נקודות זיכוי להורים לילדים, הורדת מכסים על מוצרים שונים וסבסוד צהרונים. כל אלה אמורים לבוא לידי ביטוי בגידול בהכנסה הפנויה של הצרכן, ובהמשך גם בצריכה פרטית איתנה”.

הטיפים של מור בית השקעות: כיצד יכול המשקיע הישראלי ליהנות מהצמיחה במשק ומכוחם העולה של הצרכנים?

חברות המזון: נהנות מהורדת מכסים

דרך ראשונה להילחם ביוקר המחיה היא בעזרת הורדת מכסים. חברה אחת שנכנסה לתחום באגרסיביות היא חברת נטו מלינדה אשר בשנים האחרונות מייבאת מגוון מוצרים כגון בשר, דגים וגבינות. מגמה זו צפויה להערכתנו להימשך גם בשנים הקרובות, ומדובר בדרך טובה להיחשף לשינויים הללו.

חברות צריכה: הישראלים משתדרגים

אחת מאפשרויות ההשקעה היא בחברות צריכה כדוגמת תדיראן ואלקטרה צריכה, שתי שחקניות משמעותיות בשוק המזגנים המקומי המוערך בהיקף שנתי של כ-2.3 מיליארד שקלים. בתקופות כלכליות חיוביות כפי שחזינו בשנים האחרונות, הרשו לעצמם הצרכנים “להתפנק” במזגנים חדשים, מה שבא לידי ביטוי בשנים האחרונות בקצב תחלופת מזגנים מהיר בהרבה ביחס לעבר, וכתוצאה מכך לצמיחה מרשימה בהכנסות החברות הללו. יתרון נוסף מגיע מהעובדה שהחברות אדישות לשינויים המתחוללים בשוק הנדל”ן למגורים כיום, שכן הן מושפעת פחות ממחירי הדיור ויותר מקצב סיום בניית דירות חדשות ודירות בתהליך בניה פעילה, שנמצא במגמת עליה בשנים האחרונות. להבדיל מהקבלנים הפרטיים שנפגעים מתוכנית מחיר למשתכן, אלקטרה ותדיראן למשל צפויות להערכתנו לרכוב על התוכנית להגדלת היקף הבנייה ככל שתתממש בשנים הקרובות וליהנות ממנה.

חברות השמה: נהנות מהירידה באבטלה

הפריחה בשוק התעסוקה העניקה דחיפה משמעותית לעסקיהן של חברות השמה וכוח אדם, כמו למשל חילן ודנאל הנסחרות בבורסה התל-אביבית. ככל שהמשק ימשיך לצמוח והתעסוקה תשגשג – גם מניותיהן של חברות אלה עשויות להערכתנו ליהנות מהפריחה, עקב הקורלציה הגבוהה שלהן לתחום התעסוקה.

ענף הרכב: מגבירים את המהירות

תחום נוסף שהראה צמיחה עקבית, הוא ענף הרכב הישראלי. בשנים האחרונות אנחנו רואים גידול מתמשך במכירות של כלי רכב. ב-2016 נמסרו 287 אלף מכוניות חדשות – שיא חדש ועלייה של 12.6% בהשוואה ל-2015. אפשרות מעניינת להיחשף לענף היא דרך חברת קרסו, יבואנית רנו וניסאן, שמחזיקה מתחילת השנה בנתח שוק של כ-11% משוק הרכב. על אף ההתחזקות האחרונה בשער האירו, אנו מעריכים שנתח זה ימשיך ויגדל בשנים הקרובות, בין היתר בשל מנוע הצמיחה של המותג דאצ’יה שהחברה משווקת. במחצית הראשונה של 2017 עלו מסירות דאצ’יה ב-52% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016.

נתח שוק של קרסו

המרווח מאג"ח ממשלתי של החברות האמריקאיות בדירוג A+ וממוצע המקבילות הישראליות בדירוג דומה

מתוך: נתונים סטטיסטיים לשנים 2008 – 2017, איגוד יבואני הרכב בישראל

ענף התיירות: השמיים פתוחים לכל הציבור

דרך נוספת להיחשף לשיפור במצב הכלכלי של הצרכנים מגיעה משוק התיירות המקומי אשר הושפע משינויים ביוקר המחייה, שהגיעו מרפורמת השמיים הפתוחים. הרפורמה הובילה לגידול משמעותי בהיקף הטיסות ובמספר חברות התעופה הבינלאומיות אשר פתחו קווי טיסה לישראל וכתוצאה מכך להורדת מחירים, זאת במקביל לשיפור במצבו הכלכלי של הצרכן הישראלי. במקרה זה, חברת איסתא אשר עוסקת בניהול סוכנות נסיעות הגדולה בישראל, עשויה להיות השקעה ראויה.

וגם: אילו חברות מושפעות מהעלייה במודעות הצרכנים?

מאז המחאה החברתית של 2011, הצרכן חכם יותר ורגיש יותר למחירים – וזה משפיע על השוק. כך למשל, אי.די.אי ביטוח ישיר, המציעה ביטוח ללא סוכן – מה שמאפשר לה בדרך כלל להציע מחירים אטרקטיביים יותר ביחס לחברות המסורתיות בתחום – מציגה צמיחה דו-ספרתית, ולהערכתנו, פוטנציאל הצמיחה עבורה עודנו רחב. גם חברה כמו שניב, המייצרת מותגים פרטיים לרשתות הסופרמרקטים, נהנית מגידול בפעילות – שכן הצרכן הישראלי כבר לא מתבייש לרכוש מותגים פרטיים בעלות נמוכה יותר ממוצרים ממותגים אך יקרים יותר. אלו מגמות שכבר הורגשו באירופה לפני שנים רבות, ואנו מעריכים כי וצפויות להמשיך ולהשפיע על השוק המקומי בשנים הקרובות.

חפשו את מוקדי הצמיחה

בשורה התחתונה, אחד הגורמים שתמכו בצרכן המקומי בשנים האחרונות היה האשראי הזול שניתן לו, הודות לריבית הנמוכה – שעומדת כיום על 0.1%. זוהי מגמה שכדאי יהיה לעקוב אחריה בהמשך ולוודא כי אינה הופכת לסיכון למשק, אם כי רמות החוב ביחס לתמ”ג המקומי הופכות את משק הבית הישראלי לאחד מהפחות ממונפים במדינות המפותחות.

להערכתנו, גם המשקיעים בישראל יכולים ליהנות מהעלייה בכוח הצריכה המקומי ומנתוני המקרו החיוביים של המשק. השקעה בחברות מהסקטורים הנכונים – אלה המחוברות בטבורן למוקדי הצמיחה – עשויה לייצר בשנים הקרובות ערך גם לתיקי ההשקעות.

הכותבים הם יוטב קסטיקה ואלי לוי, עובדים בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהירים כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתם האישית. יוטב קוסטיקה הינו בעל רישיון מספר 11053 ואלי לוי הינו בעל רישיון מספר 10501 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995.אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום, הנפקת תעודות סל, או ניהול קופות גמל. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox