מדריך: איך לבחור קרן נאמנות?

מדריך: איך לבחור קרן נאמנות?

קרנות נאמנות הן מכשיר השקעה פופולרי בשוק ההון שמאפשר להשקיע במגוון אפיקים. יחד עם זאת, חשוב לוודא שאתם בוחרים בקרן המתאימה לכם ביותר. לפניכם ארבעה פרמטרים שלהערכתנו כדאי לבדוק לפני שאתם ניגשים למלאכה

קרנות נאמנות הן מכשיר השקעה פופולרי בשוק ההון, אשר מנוהלות לפי מדיניות השקעה שהוגדרה מראש ובשקיפות מלאה למשקיעים. אחד היתרונות המרכזיים של הקרנות, אשר מושך אליהן משקיעים רבים, הוא העובדה שניתן להשקיע בהן בדרך כלל כל סכום, ושקיים מגוון רחב של אפיקי השקעה המאפשר בחירה של רמת הסיכון בהתאם לאופי המשקיע.

בישראל לבדה פועלות יותר מאלף קרנות נאמנות, כך שבחירה בקרן הנאמנות המתאימה ביותר היא עניין אישי, המצריך בדיקה. ריכזנו עבורכם ארבעה דברים שלהערכתנו כדאי לבדוק כאשר בוחרים קרן נאמנות – והרי הרשימה לפניכם.

1. מחפשים כיוון: מה מדיניות ההשקעה שלכם?

ההחלטה החשובה ביותר של כל משקיע היא בכלל אישית. האם אתם חוסכים לטווח קצר, לטווח בינוני, או אולי לטווח ארוך? האם אתם מוכנים ליטול סיכונים בהשקעות ויכולים לשלם את מחיר ההפסד – או מעדיפים להישאר בצד הבטוח, גם במחיר של תשואה נמוכה יותר? – התשובות לשאלות אלו עוזרות להגיע לכוונון של ההשקעות הרצויות לכם, ולמצוא את הקרנות שפועלות בהתאם.

חשוב לדעת שבשביל להשקיע בקרנות נאמנות לא צריך ידע על שוק ההון, או להכיר את החברות בהן משקיעה הקרן. למעשה, משקיעים שאין להם מספיק ידע או זמן ישמחו לשמוע שחברת קרנות הנאמנות מעסיקה מנהלי השקעות מקצועיים שבין היתר תפקידם הוא לוודא שקרן הנאמנות תשאף לבחור את אפיקי ההשקעה אשר להערכתכם באותו הזמן נראות הטובות ביותר, במסגרת מדיניות ההשקעות של הקרן.

2. קטגוריות: מצמצמים את האפשרויות

קרנות הנאמנות נחלקות לקטגוריות רבות, בהתאם לסיווג שלהן. כך למשל, יש קרנות המסווגת  במניות בישראל, ואחרות – במניות בחו”ל, קרנות הממוקדות בהשקעה במטבע חוץ, או באיגרות חוב ועוד. בתוך כל קטגוריה יש תתי-קטגוריה, כמו למשל קרנות המשקיעות במדדים מסוימים בישראל, או בענפים מסוימים; וכן קרנות המשקיעות בשווקים מתפתחים. הן שונות זו מזו גם במידת החשיפה למט”ח ולשוק המניות.

3. רקורד של הצלחה: לבדוק כמה שנים אחורה

כדי לבדוק את מידת הצלחתה ההיסטורית של קרן, ניתן להיעזר ביועץ השקעות אשר עובד בין היתר בהתאם לדירוג הקרנות במערכת הבנקאית. דירוג זה, הנעשה בנפרד עבור כל קטגוריה ותת-קטגוריה, משקלל את נתוני התשואה יחד עם מידת הסיכון הגלומה בפעילות הקרן ועלויות הניהול. קרנות רבות עשויות להתגאות בדירוג גבוה ברבעון האחרון או בשנה הקודמת, אך להערכתנו הצלחה נקודתית שכזו אינה ערובה גם להצלחה בהמשך. כדי לוודא שלא מדובר ב”הברקה” חד-פעמית, כדאי להערכתנו לבדוק גם את ביצועי הקרן לאורך זמן, זאת על מנת  לראות שהצלחתה אכן עקבית לאורך זמן, למרות שגם נתון זה, כאמור, אינו ערובה להצלחה בהמשך.

4. פטור ושמור: שאלת המס

עניין נוסף שבו קרנות הנאמנות נבדלות זו מזו הוא נושא המס. בישראל ישנן קרנות חייבות וקרנות פטורות. הקרנות מהסוג הראשון משלמות מס על הרווחים השוטפים, כך שכאשר המשקיעים בהן פודים את רווחיהם, או מקבלים דיווידנדים, הם לרוב לא צריכים לשלם מס נוסף. הקרנות הפטורות בדרך כלל אינן משלמות מס על הרווחים השוטפים – כך שבעת פדיון הרווח, יידרשו המשקיעים לשלם לרשויות המס את חלקן. במילים אחרות, המשקיעים נהנים מדחיית מועד תשלום המס עד למימוש. המשקיעים בקרן יכולים להחזיק אותה קרן נאמנות במשך כמה שנים, ובזמן זה, הסכום שאמור להיות מיועד לתשלום מס, ככל שקיים, ישמש להשקעות נוספות של מנהל הקרן ולשאת תמורה למשקיעים.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

קרנות נאמנות הן מכשיר השקעה פופולרי בשוק ההון המתאים למשקיעים שונים, פרטיים ומוסדיים, בין היתר הודות למגוון רחב של אפשרויות השקעה ויתרונות רבים על פני האלטרנטיבות. יחד עם זאת, על מנת לבצע את ההשקעה המתאימה לכם ביותר, כדאי להתייעץ עם גורם מקצועי, דוגמת יועצי ההשקעות בבנקים.

האמור לעיל אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן נאמנות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. רכישת יחידות בקרנות תיעשה על פי תשקיף /דו”ח שנתי ו/או דיווחים מידיים שבתוקף. אין לראות במסמך זה, בתוכנו משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. מסמך זה נכתב בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור. המידע המוצג במסמך זה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש במידע זה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח על תשואות דומות בעתיד. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.WordPress Image Lightbox