משקיעים בחו”ל? מור בית השקעות ממליצים על שלושה סקטורים שצפויים לצמוח בעתיד

השווקים בחו”ל קורצים ורלוונטיים מאוד לאור הביצועים הפושרים של המדדים בבורסה הישראלית. רגע לפני שמפזרים את ההשקעות, הנה כמה סקטורים שכדאי לשים אליהם לב

22/03/2017

השנים האחרונות הוכיחו שהשווקים בחו”ל רלוונטיים במיוחד למשקיעים ישראלים. עובדה זו רק התחדדה כשמחזורי המסחר בבורסה הגיעו לשפל וחברות מובילות הפסיקו “לתדלק” את עליית המדדים המקומיים. אף שרפורמת המדדים החדשה מנסה לפתור את הבעיות האלו, נראה כי לא לחינם בוחרים המשקיעים המוסדיים להשקיע חלקים ניכרים מנכסי הציבור בחו”ל.

בעוד שבישראל המדדים לא הפגינו ביצועים מרשימים במיוחד, ורק המשקיעים שבררו את המניות היטב הצליחו לרשום רווח, הרי שבוול-סטריט, למשל, רשמו המדדים תשואות נאות של כ-60% בחמש השנים האחרונות, במקביל להתחזקות הדולר. בשווקים אחרים המדדים אמנם עלו, אך המטבע המקומי נחלש אל מול הדולר, והמשקיעים רשמו תשואות טובות פחות.

ערן כהן, מנהל השקעות חו”ל במור בית השקעות ומנהל  ההשקעות בקרן הנאמנות מור (4D) מניות גלובלי* מעריך כי תוחלת התשואה השנתית ברוב מדדי המניות בעולם אינה גבוהה, ועומדת על בין 4% ל-6% בממוצע. חלק ניכר מהסיבה לכך, מיוחס למציאות בה ברוב המדדים המובילים בעולם ישנו משקל גדול לסקטורים שאינם צומחים, כמו אנרגיה ונפט, בנקאות ותקשורת – שיחד עשויים להגיע למשקל של כ-30% במדדים רבים.

“בהינתן הערכה שמניות בסקטור כמו הנפט מתנהגות במתאם די דומה של תשואה, אין באמת יתרון לפיזור גאוגרפי באמצעות השקעה במדדים”, אומר כהן ומוסיף כי “מרבית המדדים העולמיים כוללים סקטורים אשר להערכתנו לא מומלצים בתקופה זו, דוגמת הבנקים האירופאים או חברות האנרגיה הגדולות, ומצד שני מפספסים חברות או סקטורים צומחים. אנו מעדיפים להתמקד בכל כלכלה בסקטורים שמניעים אותה קדימה, ולנסות לזהות כיצד יראה העולם בעתיד. כך, ניתן לזהות סקטורים שאולי היום הם לא דומיננטיים, אבל בהמשך יגדלו ויתפסו מקום חשוב בכלכלה”.

כהן מוסיף כי אחת השאלות החשובות בקרנות מניות בחו”ל היא שאלת ההיקף והאופן של פיזור המניות. לדבריו, “גישת ה-Focused Managing מביאה לפיזור נמוך יחסית של 15 עד 20 מניות בקרן, מה שמגדיל את שיעור החשיפה למניה בודדת למשקל לא רצוי של כ-5% ואף יותר. להערכתנו, בשנים האחרונות חלו שינויים בשווקים ורמת אי הוודאות גדלה. לכן, כיום עדיף להחזיק בקרן בעלת פיזור של כ-60 – 70 מניות, כך ששיעור החשיפה למניה בודדת יעמוד על כ-1.5%. במציאות שכזו, תיהנה הקרן משונות נמוכה יחסית ומסטיית תקן בהתאם”.

הסקטורים המומלצים בשנה הקרובה

לטובת משקיעים שמעוניינים להיחשף לחו”ל, ריכזו במור בית השקעות שלושה סקטורים מומלצים להשקעה:

1. חברות מוטות תיירות 

הסקטור צפוי לצמוח בעקבות עלייה דרמטית במספר האנשים שצורכים שירותי נופש (טיסה, מלונות, אתרי נופש ועוד) בעשורים הקרובים. “מה שמניע את הצמיחה הזו הם שינויים בהרגלי הצריכה שלנו. כיום, אנשים מעדיפים להוציא כסף על חוויות בלתי נשכחות, במקום על עוד מוצרי הלבשה ותכשיטים יקרים”, מציין כהן.

לדבריו, חברות התעופה האמריקאיות עברו תהליך של קונסולידציה ומספקות חשיפה נאה לעלייה במספר הנוסעים בעולם.

מי שכבר זיהה את ההזדמנות הטמונה בענף הוא וורן באפט, שבהשקעה מאסיבית של מיליארדי דולרים קנה לאחרונה בין 5% ל-9% מרוב החברות המובילות בסקטור התעופה בארה”ב.

2. שירותים פיננסיים לא ממונפים

השימוש של הצרכנים בכרטיסי אשראי צומח ביציבות כבר שנים רבות. לצד הביקוש, לממשלות יש אינטרס להפחית כמה שיותר את היקף השימוש במזומן (בשל העלמות מס). לכן הצפי הוא כי בעתיד השימוש בסליקה אוטומטית במקום במזומן, ימשיך לצמוח עוד הרבה בטווח הארוך..

“לגבי המגזר הפיננסי ככלל, אנחנו סקפטיים – הבנקאות היא סקטור שלא צומח בעולם המפותח, כי אין לו לאן להתפתח”, אומר כהן. “יחד עם זאת, זהו סקטור שכולל את חברות סליקת אשראי כמו פייפאל, ויזה ומאסטרקרד, אשר ייהנו מהמשך המגמה של גידול השימוש בכרטיסי אשראי עוד שנים רבות”.

3. תחום התרופות

ענף זה סבל בשנתיים האחרונות מביקורת ציבורית (שהתגברה במסגרת מערכת הבחירות הסוערת לנשיאות ארצות הברית), אשר נבעה מתחושה של רדיפת בצע של כמה מהחברות בתחום, בעיקר בארצות הברית.

לדברי כהן, “סך ההוצאה על תרופות בעולם עתידה להמשיך ולעלות במתינות. ישנן אוכלוסיות גדולות שעדיין לא נהנות משירותי רפואה מתקדמים. כיום, רק לכ-10% מאוכלוסיית העולם יש נגישות טובה לתרופות. בעתיד, שירותי הבריאות יתרחבו וישתפרו, והתעשייה תוסיף לצמוח, עד שרוב בני האדם בעולם ייהנו גם הם משירותי רפואה כשל העולם המערבי”.

עם זאת, כהן מסייג ואומר כי “אנחנו משתדלים לא להשקיע בחברות בעייתיות. חברות שנותנות ערך אמיתי למטופלים (ריפוי והקלה) ולמטפלים (חיסכון בהוצאות) – סביר שייהנו גם בטווח הארוך מרווחים נאים. אולם השוק חושש עדיין מהנשיא החדש, וחברות שלא נותנות ערך אמיתי עלולות להיפגע מהממשל בהמשך. לכן, גם בסקטור זה, יש לבחון היטב את ההשקעה הספציפית, ולנקוט פיזור גדול יחסית.”

לדברי כהן, אלו כמובן רק דוגמאות לסקטורים מעניינים. “בשורה התחתונה, השקעה פאסיבית במרבית המדדים (למעט ארצות הברית) פשוט לא מוכיחה את עצמה בשנים האחרונות, ולכן הבמה חוזרת לבחירה ספציפית של מניות, ופיזור התיק בין סקטורים שונים, בארץ ובעולם”, מסכם כהן.

המרואיין הינו ערן כהן עובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) וכן הינו בעל רישיון 5612 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995.אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום, הנפקת תעודות סל, או ניהול קופות גמל. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה.  * (4D) – עד 120% חשיפה למניות ומט”ח. מספר הקרן הינו 5123740. אין באמור התחייבות להשקיע בקרן בהתאם למפורט בכתבה.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox