סדר פסח פיננסי בחמישה צעדים פשוטים

בין ניקוי כלים לביעור חמץ, כדאי גם לאוורר את החסכונות והנכסים הפיננסים שלכם

פסח מגיע, ולצד השעות הרבות שאנחנו מקדישים לניקיונות בארונות ובחדרי הבית השונים, להוצאת פריטים ישנים ולאוורור כללי, כדאי גם לפנות מעט זמן לניקיון פיננסי אשר יאפשר לנו לקבל את התמונה המלאה של תיק הנכסים הפיננסיים שלנו ולנסות להשיא ערך לחסכונות החשובים כל כך.

בעזרת יוסי לוי, מנכ”ל מור בית השקעות, ריכזנו חמישה צעדים פשוטים שלהערכתנו יאפשרו לכם לעשות סדר פיננסי ולהוציא את המרב מהנכסים שלכם.

1. צעד ראשון: אוספים מידע

העידן הדיגיטלי מאפשר לנו לקבל מידע רב על החשבונות שלנו בתוך כמה הקלקות. כך למשל, היכנסו לאתר הבנק שלכם ובחנו מה מצב החשבון שלכם – האם אתם במינוס או בפלוס, מה מצב המשכנתה או הלוואות אחרות. ניתן להיעזר בתעודת הזהות הבנקאית שלכם – מסמך מפורט שמתפרסם באתר הבנק וכולל פרטים רבים על החשבון שלכם והעמלות ששילמתם.

במקביל, עברו על הדיווחים המגיעים מהחברה המנהלת עבורכם את תיק ההשקעות (אם הוא מנהל בבנק תוכלו למצוא את הפרטים בתעודת הזהות הבנקאית). נצלו את ההזדמנות למבט מעמיק על ביצועיו.

2. צעד שני: בודקים ומשווים

כעת, בררו את התשואה שהניבו החסכונות השונים שלכם – בבנק, בחברת הביטוח, בתוכניות חיסכון וגמל למיניהן ובתיקי ההשקעות.

יוסי לוי, מנכ”ל מור בית השקעות, מציע לבחון את הנתונים על פני תקופה, ובמידת הצורך לבקש מהחברה המנהלת לכם את תיק ההשקעות לקבוע פגישה ולקבל פרטים נוספים. “חשוב מאוד להבין מה מצב התיק ביחס למדדי ההשוואה, ובעיקר לשאול את כל השאלות שיספקו לכם תמונה מלאה על התיק”. לוי מציין שכאשר מדובר בחסכונות ארוכי טווח, כמו קרנות השתלמות או קופות גמל, כדאי להיעזר באתרים של משרד האוצר (דוגמת הגמל-נט) כדי לקבל נתוני השוואה שיאפשרו לכם לבדוק מה הכסף שלכם עשה ביחס לאחרים.

3. צעד שלישי: מסתכלים קדימה

זה הרגע להתנתק קצת מטרדות היום-יום השוטפות, גם אם זה לא פשוט, ולנסות להישיר מבט לעתיד, הקרוב וגם הרחוק. חשבו מה יעדי ההשקעה והחיסכון שלכם: האם אתם חוסכים לרכישת בית למשפחה הצעירה שלכם? ואולי למימון ההשכלה הגבוהה של הילדים, או שהפנסיה כבר נראית באופק – ואתם רוצים להגיע אליה עם די כסף למימון רמת חיים גבוהה? אם לא – הגיע הזמן לעשות שינויים.

4. צעד רביעי: התאמה אישית

השוק מציע אינספור תוכניות חיסכון, אפשרויות השקעה ומכשירים פיננסיים – אז איך בוחרים? כאן חשובה ההתאמה האישית, מה שמתאים לחבר או לשכנה שלכם, לא בהכרח טוב גם עבורכם. הביאו בחשבון את מצבכם האישי והמשפחתי, את השינויים שצפויים לחול בו בשנים הקרובות – כמו הקמת משפחה, או פרישה לפנסיה – ואת המטרה שלכם. כך תוכלו להגדיר טוב יותר את יעדי החיסכון וההשקעה שלכם.

5. צעד חמישי: יוצאים לחקור

החלטות צרכניות רבות שאנו מקבלים מלוות במחקר מקדים – למשל, כאשר רוכשים שירותי טלוויזיה, לאחר השוואה של המחירים והתמורה; וכך גם בשירותי תקשורת סלולרית, אינטרנט, רהיטים, מכוניות – ומה לא.

אז מדוע שלא נעשה את ההשקעה הזו גם כשמדובר במוצרי חיסכון שהם בעלי השפעה אדירה על החיים שלנו ושל בני משפחתנו בטווח הקצר והרחוק? כאן, בחירה נכונה יכולה להיות ההבדל בין פרישה ברמת חיים גבוהה, לפרישה ברמת חיים טובה פחות; או הפער בין טיול משפחתי לחו”ל לבין חלום עליו.

בהקשר לכך, כדאי לבחון את החברות השונות המנהלות מוצרי חיסכון והשקעה, לבדוק מה המוניטין שלהן, מי עומד בראשן, מה הרקורד שלהן ועד כמה הן אמינות לאורך זמן. ניתן לבקש המלצות מחברים ולהיעזר באינטרנט ככלי מחקר שיעזור לכם לאתר את החברות הטובות ביותר.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

אנחנו לא תמיד יודעים כמה תוכניות חיסכון ו/או ביטוח יש לנו, כמה אנחנו משלמים דמי ניהול או עמלות לבנק, וכמו עם בגדים – לא תמיד מה שיש לנו בארון, בבנק או בחברת ההשקעות, מותאם לממדים ולצרכים הנוכחיים שלנו. פסח הוא עיתוי מצוין לנקות קצת אבק מהבגדים, לשבת מול המחשב והטלפון, ולנקות. הפעם אין צורך בכפפות.

המרואיין בכתבה הוא מר יוסי לוי, מבעלי השליטה ועובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. יוסי לוי הינו בעל רישיון מספר 7403 על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות/פנסיוני או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת. אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox