רגע לפני סוף השנה: עושים סדר בתיק ההשקעות

רגע לפני סוף השנה: עושים סדר בתיק ההשקעות

סיכון, איזון, פיזור וקיזוז מס: ככה תגדילו את הסיכוי שתיק ההשקעות שלכם יעבוד למענכם ב-2020

גל אלוני, מור בית השקעות | 19.12.19

אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לסיומה של שנה אזרחית אחת ותחילתה של אחרת. על רקע הסיכומים השונים, חשוב לזכור לעשות בחינה מעמיקה של תוצאות תיק ההשקעות שלנו, על מנת שנוכל להבין כיצד ניתן להכין אותו בצורה מיטבית לקראת 2020. אז לאילו פרמטרים חשוב לדעתנו לשם לב?

כמה סיכון אתם מוכנים לקחת?

אם אינכם בטוחים לגמרי אם רמת הסיכון הנוכחית בתיק שלכם מתאימה לצרכיכם, הנה טיפ קטן לבדיקה נכונה: נסו להיזכר בחודש דצמבר שעבר, ומה היו התחושות שליוו אתכם עם הירידות שאפיינו אותו.

כן – דווקא בתקופות של ירידות חדות כוח הסבל שלנו נבחן, שכן לעליות כולנו מוכנים, אבל חשוב יותר לדעת איך אתם ישנים בלילה כשהתיק יורד. לכן, אם לא צלחתם בשלום תקופות של משבר בשווקים זה עשוי להיות הזמן לצמצם חשיפות מבלי “להיפגע”.

צמצום רמת הסיכון אינו כרוך בהכרח בהפחתת הרכיב המנייתי. למשל, ניתן לצמצם הסיכון גם על ידי הסטת הרכיב האג”חי לכיוונים של דירוגים גבוהים וקיצור המח”מ, כמו גם שילוב של אג”ח ממשלתיות או תחליף ממשלתיות כגון חברות בבעלות המדינה או פיקדונות.

כמו כן, לטווח ההשקעה יש השפעה ישירה על רמת הסיכון. במידה ונראה לכם כי תרצו או תצטרכו לעשות שימוש בכסף בטווח של השנתיים הקרובות, יש לחשוב על צמצום הסיכון שכן ככל שנצמצם את זמן ההשקעה מרחב התיקון מצטמצם, במידה ויהיו ירידות.

בנוסף, בהקשר של רמת הסיכון יש לבחון האם התיק מספיק מפוזר – בין אפיקי ההשקעה השונים, בין הסקטורים ומבחינה גיאוגרפית. הדבר תלוי, כמובן, בגודלו של התיק אך בכל מקרה לא היינו רוצים למצוא עצמנו סמוכים על חברה בודדת. לכן ניתן לשלב מכשירי השקעה מפוזרים בתיק כמו למשל קרנות נאמנות, קרנות סל או ETF בחו”ל, ולהיחשף לניירות בודדים באופן פרופורציונאלי ומדוד. החשיבות ביצירת גיוון ופיזור ההשקעה לרוב תורמת להפחתת סטיית התקן והתנודתיות בתיק המנוהל.

שומרים על איזון

בחינת התיק צריכה גם לכלול בחינה של האיזון שלו – האם התיק מוטה באופן מיוחד לדולר, למדד המחירים או דווקא לשקל? האם החשיפה תואמת את ציפיותינו לשנה הקרובה? אם אנו חושבים שהאינפלציה תרים את ראשה או שמא הסטגנציה תימשך גם בשנה זו?

בתחילת השנה, האנליסטים סברו כי אנו צפויים לראות העלאות מיסים כניסיון לצמצם את הגרעון במשק. בנוסף, מספר קמעונאיות הכריזו על העלאות מחירים. הערכות אלו התנפצו מול חשש משיימינג צרכני, וקיפאון ממשלתי העשוי אף להוביל אותנו לבחירות נוספות (הגלידה על חשבוננו).

מי שמסכים עם הסוברים כי המחזור הכלכלי יגיע לקיצו בשנה הזו, ירצה ככל הנראה להיצמד לדולר, כיוון שכרגע זהו המטבע החזק בסביבה, ובהינתן ירידות אנו עדים לריצה לבטוח והמוכר.

מי שלא חושש מהמצב הגיאופוליטי ומחוסר היציבות השלטונית באזורינו, יכול להגביר חשיפה למטבע המקומי. אגב, בשנה הזו הצדק היה עם הפטריוטים מביננו.

לפעמים טוב להתפזר

לנוכח חוסר הוודאות הגובר, כאשר מדובר בתיק ההשקעות שלנו – ישנן מדינות שכנראה לא היינו רוצים להיות תלויים בתנודתיות השווקים הכלכליים שלהן, ושל מטבעותיהן. אותו כלל תקף גם לגבי מגזרים מסוימים, למשל כאלו הסובלים מעודף רגולציה (כפי שראינו בתחום התקשורת אצלנו בארץ).

מהצד השני, להערכתנו, זה עשוי להיות הזמן לשלב בתיק סקטורים נוספים שאנו מוצאים לנכון, כמו אנרגיות מתחדשות, לדוגמה. השינויים בעולם אינם מותירים ספק – מדובר בתחום גדול שנהנה וככל הנראה ימשיך ליהנות מתמיכה הולכת וגוברת של ממשלות, חברות ציבוריות ואנשים פרטים, כתוצאה מהמודעות הסביבתית ההולכת והגוברת.

לא לשכוח שיקולי מס

כשאנו שלמים עם ההשקעות ומוכנים לקבל את פני השנה החדשה, כדאי לבחון את מצב ההשקעות בהיבט של רווח אל מול הפסד, וזאת על מנת לנסות ולמקסם את תשואת התיק על ידי צמצום הוצאות. כך, בדרך כלל מומלץ למכור ני”ע בהפסד, על מנת לאזן את הוצאות המס כנגד רווחי התיק. מובן שיש לבחון זאת מול כלל ההשקעות שלנו, ובמידת הצורך להיעזר ביועצים בתחום.

בשורה התחתונה, בין אם אתם מנהלים את התיק בעצמכם או בין אם אתם נעזרים במומחים בתחום – סוף השנה הוא זמן טוב לאיפוס מונים וריענון גם בתיק ההשקעות.

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox