שבעה דברים שכדאי לדעת על קרנות נאמנות

שבעה דברים שכדאי לדעת על קרנות נאמנות

קרן נאמנות מאפשרת למשקיעים ליהנות מכוח קנייה גדול – וגם מניהול בידי איש מקצוע מוסמך. אספנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם לגלות עוד על מכשיר ההשקעה הפופולרי

קרן נאמנות היא אחד מהמכשירים המוכרים יותר בשוק ההון, והיא מאפשרת לנו לקחת חלק בקבוצה של משקיעים המחזיקה בחשבון ניירות ערך משותף, בניהול מקצועי. כאשר אנו משקיעים יחד עם הקבוצה, אנו נהנים מכוח רכישה גדול הרבה יותר, המאפשר לנו לפזר את ההשקעה בשוק ההון. רגע לפני שאתם יוצאים לדרך, אספנו עבורכם שבעה דברים שלהערכתנו חשוב לדעת על קרנות נאמנות.

1. המשקיעים בקרן נאמנות קונים יחידות השתתפות

משקיעים הלוקחים חלק בקרן הנאמנות אינם רוכשים ישירות מניות או ניירות ערך אחרים בשוק ההון. במקום זאת, הם קונים יחידות השתתפות בקרן, כל אחד במספר ובמחיר הרצוי לו. כל יחידה מקנה זכות שווה ברווחים ובנכסים של הקרן.

2. איך נקבע שווי ההחזקה שלי בקרן הנאמנות?

כאמור, כל קרן נאמנות מורכבת מיחידות השתתפות שרכשו משקיעי הקרן. כאשר מצטרף משקיע חדש לקרן, מנהל הקרן יוצר עבורו את יחידות ההשתתפות המבוקשות; ואם הוא מוכר את החזקותיו, גם היחידות שלו נמחקות. שווי ההחזקה של כל יחידה הוא למעשה שווים של כל נכסי הקרן בסוף יום המסחר, בחלוקה למספר היחידות הכולל, ובניכוי הוצאות מימוש ושכרם של מנהל הקרן ונאמן הקרן (על כך נרחיב בהמשך).

3. מי מנהל את הקרן – ומי משגיח על הכסף שלנו?

את קרנות הנאמנות מנהלות חברות המוסמכות לכך ברישיון מטעם רשות ניירות ערך, ועוסקות אך ורק בפעולה זו. כך, בתי השקעות רבים מקימים חברה בת העוסקת בקרנות נאמנות. מנהל הקרן הוא זה שמנווט את פעילותה, רוכש ניירות ערך ומוכר אחרים, בין היתר בהתאם לניסיונו ולהזדמנויות שהוא מזהה בשוק ההון – אך גם בהתאם למדיניות ההשקעה של הקרן, המפורסמת מראש. בנוסף, לכל קרן יש נאמן – שהוא זה המחזיק בנאמנות בנכסים שלה, ומייצג את המשקיעים בה. מתוקף תפקידו, הנאמן מפקח על מנהל הקרן ומוודא שהוא פועל בהתאם לחוק ולמחויבותו כלפי המשקיעים.

4. איזו קרן נאמנות לבחור? תלוי בהעדפות שלכם

לכל קרן נאמנות התמקדות שונה, לפי מגוון רחב של קטגוריות וסיווגים. מדיניות הקרן, המפורסמת עם פתיחתה, מצהירה מהי ההתמקדות של הקרן – ומנהל הקרן נדרש לנהל את פעילותה בהתאם למדיניות זו. בדרך כלל, הסיווג של קרן הנאמנות נגזר ממדיניות ההשקעות ומאפיק ההשקעה שהיא מתמקדת בו – וברמת הסיכון שבה היא פועלת. יש משקיעים המעדיפים השקעות סולידיות עם פוטנציאל רווח נמוך יחסית, ואחרים מוכנים להסתכן בתמורה לפוטנציאל רווח גבוה יותר. בין הסוגים השונים של הקרנות נמנים קרנות מנייתיות, קרנות אג”חיות, קרנות גמישות, קרנות משולבות, קרנות כספיות ועוד.

5. כיצד ניתן ליהנות מקיזוז מס?

רוב קרנות הנאמנות בישראל הן קרנות הפטורות ממס – כלומר, אינן חייבות לשלם מס על רווחיהן. המשקיעים בקרנות אלה משלמים מס רווחי הון רק כאשר הם מממשים את ההשקעה – כלומר פודים או מוכרים את יחידות ההשתתפות שלהם.

קרן החייבת במס משלמת מס רווח הון על הרווחים הנוצרים בה, אך המשקיעים בה פטורים ממס בעת הפדיון.

6. מהי קרן נאמנות מנייתית?

קרן נאמנות מנייתית היא קרן שלפחות 50% מנכסיה מושקעים במניות באופנים שונים. ישנן קרנות המשקיעות במניות במדינות שונות – למשל בישראל, בארה”ב או באירופה; קרנות המשקיעות במניות של מגזרים שונים, למשל, הייטק, נדל”ן או תקשורת; קרנות העוקבות אחרי מדדי מניות, כמו ת”א 125, נאסד”ק האמריקאי או ניקיי היפני. במדיניות הקרן נקבע השיעור המינימלי של הנכסים שהיא תשקיע במניות, כאשר שיעור זה יכול להגיע גם ל-75%, 80% או יותר.

7. מהי קרן נאמנות אג”חית?

קרן נאמנות אג”חית היא קרן המשקיעה לפחות 75% באיגרות חוב. חשוב לציין כי ישנם סוגי שונים של איגרות החוב הנבדלות זו מזו ברמת הסיכון שלהן, ולכן חשוב לבחון היטב באיזו קרן נאמנות אתם משקיעים.

קצת MORE – איך לעשות את הדבר הנכון?

על מנת שתהיו בטוחים שהקרן בה אתם בוחרים מתאימה לצרכים שלכם, כדאי להתייעץ עם גורם מקצועי כמו יועץ ההשקעות בבנק ולבדוק באיזו קטגוריה נכללת הקרן ומה מדיניות ההשקעות שלה. בהקשר לכך, כדאי גם לבחון את הניסיון והמוניטין של הגוף המנהל את הקרן, ביצועיה לאורך זמן, ודמי ניהול שלה.

האמור לעיל אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן נאמנות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. רכישת יחידות בקרנות תיעשה על פי תשקיף /דו”ח שנתי ו/או דיווחים מידיים שבתוקף. אין לראות במסמך זה, בתוכנו משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. מסמך זה נכתב בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור. המידע המוצג במסמך זה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש במידע זה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח על תשואות דומות בעתידאין באמור להוות ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס הניתנים כפוף להוראות כל דין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox