10 דברים שחשוב לדעת על שוק ההון

10 דברים שחשוב לדעת על שוק ההון

בתחום ההשקעות, למידה מטעויות – שלנו ושל אחרים – יכולה להוסיף ערך לתיקי ההשקעות. הנה כמה דברים שלהערכתנו כדאי למשקיעים לזכור

מכל מלמדי השכלתי – ספרים, אנשים יקרים ומוצלחים בהשקעות וכמובן – המציאות בשטח. הנה כמה אמיתות שלוקח לא מעט זמן ללמוד, אבל למרבה הצער, קל לשכוח.

מאת רועי ליפובצקי, אנליסט במור בית השקעות

1. IQ גבוה הוא לא הכל

בהשקעות, תחכום ו-IQ גבוה הם לאו דווקא יתרון. ראו לדוגמה את קרן ההשקעות LTCM, שהוקמה על ידי זוכי פרס נובל, מטובי המוחות בעולם. אף שבשנותיה הראשונות הציגה הקרן ביצועים מרשימים וסחפה קהל משקיעים נלהב, בשנה החמישית היא צברה הפסדים שמחקו כמעט את כל ההשקעות בה. מצבה היה כה חמור, עד שהבנק הפדרלי בארה”ב יזם תוכנית חילוץ עבורה, מאחר שפעילותה הממונפת איימה על השווקים. אמנם מדובר בדוגמה חריגה וקיצונית, אבל בסוף המשקיעים הטובים בעולם לא זכו בפרס נובל בפיזיקה או בכלכלה; חלקם בכלל למדו ספרות והיסטוריה.

2. פשטות היא האסטרטגיה החכמה ביותר

תאמינו או לא, רעיונות השקעה רווחים יכולים להיות פשוטים ביותר. וורן באפט (סליחה על הקלישאה) ידוע כמי שאומר ש”אם אני לא יכול לכתוב בפתק קטן את מטרת החברה, כנראה שמישהו לא רוצה שאדע אותה”. גם פיטר לינץ’, המשקיע הנודע מפידליטי, ידוע כמי שהיה דוגל ברעיונות השקעה שניתן להסביר בתוך 30 שניות לכל היותר.

3. המאקרו רחוק מלהיות חזות הכל

אנשים אוהבים לדבר על המצב המאקרו-כלכלי ועל מלחמות וסכסוכים בין מדינות, או לתהות מתי תהיה העלאת הריבית הבאה, מה יהיה שווי מטבע מסוים בשנה הבאה ומה נשיא ארה”ב יעשה בעוד חודש. אלה אמנם נושאי שיחה מעניינים – אך ההיסטוריה הוכיחה שוב ושוב שהשפעתם על שווי ההשקעות מזערית, אם בכלל, בטווח הרחוק.

מדד הדאו ג’ונס 100 שנים לאחור – בין מלחמות ומשברים. מקור: Market Watch

4. יש יותר מדרך אחת להגיע לרומא

חשבו על משקיעים מצליחים שאתם מכירים – ותגלו שאין נוסחה אחת להצלחה. יש מי שהצליח על ידי השקעות באג”ח או במניות, בעוד אחרים התמחו בחברות הנתונות במצוקה, או אולי דווקא בחברות חזקות ויציבות. כל משקיע צריך למצוא את אופן ההשקעה המתאימה ביותר לאופיו. שאלו את עצמכם, למשל, “האם אני מסוגל לעמוד בהשקעה הנוטה להיות תנודתית? ואם כן באיזו מידה? האם אני בעל יתרון תחרותי והבנה גבוהה יותר מהמשקיע הממוצע בסקטור, תעשייה או אפיק מסוים?”

5. הניסיון לתזמן את השוק נדון לכישלון

קיימים לא מעט גרפים ונתונים המראים כי למרבית התשואה בתקופה מסוימת היו אחראים מספר מצומצם של ימי מסחר. מי ש”פספס” את אותם ימים עשוי היה להשיג תשואה נמוכה משמעותית ביחס למדד ואף שלילית. זוהי אחת הסיבות המרכזיות לכך שלמנהלי השקעות שנכנסים ויוצאים מפוזיציות קשה עד בלתי אפשרי להכות את ביצועי המדד המושקע ב-100%. כלומר, הניסיון לתזמן את השוק עשוי להתגלות כלא רווחי.

6. ניהול סיכונים הוא חלק אינטגרלי בניהול השקעות

בהקשר זה, אנו סבורים שפיזור הוא חשוב ביותר – כשהכוונה בפיזור היא מעמיקה יותר ולא באה לידי ביטוי אך ורק במספר הפוזיציות.. הפיזור צריך להתקיים בהיבטים רבים – במספר התעשיות אליהן התיק השקעות חשוף, במגמות שעליהן הוא נשען, וכן בהיבטים של גיאוגרפיה ומטבע. תיק בעל 50 פוזיציות שאתם מכירים היטב, עם פיזור המצמצם חשיפה לסיכונים שונים, יכול להיות בטוח הרבה יותר מתיק בעל 150 פוזיציות.

7. ככל שההשקעה היא לטווח ארוך יותר, היא תושפע יותר מביצועי החברה, ככל שהטווח קצר יותר, השפעת הסנטימנט תגבר

בטווח הרחוק, הגורמים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על התשואה הם הביצועים העסקיים של החברה – צמיחת ההכנסה, הרווח ותזרים המזומנים למניה הם דוגמה לכך, בעוד שבטווח הקצר, למכפילים ולהערכות השווי השפעה גדולה יותר. . במילים אחרות, בטווח הרחוק הבנה עסקית שולטת בהצלחתה של ההשקעה בעוד שבטווח הקצר, פסיכולוגיית ההמון היא המנצחת. בנג’מין גראהם, המרצה, הסופר והמשקיע המפורסם, אמר כי בטווח הקצר השוק הוא מכונת הצבעה, ואילו בטווח הארוך, הוא מכונת שקילה.

8. חפשו תמיד את התמריצים

האופן בו אדם מתוגמל ומתומרץ משפיע מאוד על דרך הפעולה שלו, והדבר נכון גם לחברות השקעה ובתי השקעות. אם מנהלים מתוגמלים בשכר קבוע, התמריץ העיקרי שלהם הוא הרצון לשמור על משרתם. אם הם מתוגמלים לפי דמי הצלחה קצרי טווח, הם ינסו להגדיל את הרווחים בטווח הקצר. בעוד שאם רוב הכסף שלהם ושל חבריהם מושקע בחברה אותה הם מנהלים, הרי שהם יפעלו להגדיל את הרווחים בטווח הרחוק.

9. מינוף הוא קטלני

מינוף מגדיל את התנודתיות בהשקעות. כשהכיוון הוא כלפי מעלה, כולם מרוצים, אך כשהוא מתהפך, המלווה (לרוב הבנק) עשוי לבקש את כספו בחזרה (Margin Call). בהקשר זה ניתן לצטט את ברוס גרינוולד, מרצה להשקעות באוניברסיטת קולומביה, שאמר כי “שימוש במינוף פיננסי יכול להפוך הפסד זמני להפסד קבוע”.

10. עסקים עושים עם אנשים ישרים

בסופו של יום, מנהלי החברות מכירים את העסק שלהם טוב מהמשקיע. אם מישהו לא ירצה שאדע משהו, או שירצה לעבוד עליי, הוא כנראה יצליח. מסיבה זו, רוב המשקיעים הטובים בעולם מעדיפים חברות עם הנהלה ישרה ושקופה, שמראה זאת במעשיה ולא רק בדיבורים, ושמספרת גם על הטעויות שהיא עושה, ולא רק מתפארת בהצלחות. לרוב, כשסיפור הוא טוב מדי, הוא עלול להתברר כלא נכון.

בשורה התחתונה

“אל תגיד לי מה אתה חושב, תראה לי ממה מורכב תיק ההשקעות שלך”, כתב המשקיע נאסים טאלב, מחבר רבי המכר “תעתועי האקראיות”, “הברבור השחור” ו”אנטי שביר”. אנשים רבים אוהבים לתת עצות ולשתף בתובנות בשוק ההון, אך אין תחליף לדיון ובחינה של התיק מול מנהל ההשקעות, פוזיציה אחר פוזיציה. חיוני לבחון את רמת ההבנה וההיכרות שלו עם החברות המרכיבות את התיק, האם מה שהוא אומר שהוא עושה באמת קורה, והשאלה החשובה ביותר האם רוב הכסף שלו מושקע באותו האופן.

הכותב הינו רועי ליפוביצקי עובד בקבוצת מור בית השקעות בע”מ (להלן: “החברה”) המצהיר כי האמור בכתבה משקף נאמנה את דעתו האישית. אין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה. כתבה זו בוצעה בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ועשויה להתבסס על נתונים שפותחו על ידי אנליסטים עובדי החברה ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי להתחייב על ביצוע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע בכתבה לבין התוצאות בפועל. המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה, וכן עשויים לרכוש ו/או למכור ו/או לבצע עסקאות בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים עבור תיקי השקעות המנוהלים על ידי החברה, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות, ו/או בעבור ניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מור ניהול קרנות נאמנות (2013) בע”מ. החברה אינה עוסקת בחיתום, הנפקת תעודות סל, או ניהול קופות גמל. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או למי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין באמור התחייבות להשקיע בקרן בהתאם למפורט בכתבה. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.אפשר לעזור?
WordPress Image Lightbox